You are currently viewing متابولیسم بالا چیست و چگونه به آن برسیم؟

متابولیسم بالا چیست و چگونه به آن برسیم؟


تمام فرآیندهای شیمیایی در بدن شما متابولیسم نامیده می شود. هرچه متابولیسم شما سریعتر باشد ، به کالری بیشتری نیاز دارید. یکی از دلایلی که باعث می شود افراد با وجود پرخوری وزن خود را افزایش ندهند ، متابولیسم بدن آنهاست ، در حالی که دیگران نیز ممکن است با غذای کم وزن خود را افزایش دهند.

متابولیسم معمولاً به عنوان میزان متابولیسم شناخته می شود و دارای تعداد کالری است که در یک زمان معین می سوزانید. به این حالت سوزاندن کالری نیز گفته می شود. متابولیسم را می توان به چند دسته تقسیم کرد:

  • میزان متابولیسم پایه (BMR): در این حالت ، کالری در هنگام خواب یا استراحت عمیق مصرف می شود. حداقل میزان سوخت مورد نیاز برای گرم کردن ریه ها پمپاژ قلب ، فعال سازی مغز و بدن است.
  • میزان متابولیسم در حالت استراحت (RMR): حداقل میزان متابولیسم مورد نیاز برای زنده نگه داشتن بدن و عملکرد مناسب در حالت استراحت. به طور متوسط ​​، 50-75 of از کل کالری مصرفی به این طریق سوزانده می شود.
  • اثر حرارتی غذا (TEF): این مقدار کالری است که بدن هنگام هضم غذا می سوزاند. به طور معمول TEF تقریباً 10 of از کل مصرف انرژی است.
  • تمرینات اثر حرارتی (TEE): هنگام ورزش کالری بسوزانید.
  • حرارت زایی فعالیت های غیر ورزشی (NEAT): تعداد کالری مورد نیاز برای انجام فعالیتهای روزانه غیر از ورزش. این مقدار کالری مصرفی شامل حرکت ساده ، حالت بدن ، ایستادن و راه رفتن است.

عواملی وجود دارد که می تواند بر متابولیسم شما تأثیر بگذارد:

زمان

متابولیسم بدن ما با افزایش سن کاهش می یابد. این امر باعث افزایش وزن با افزایش سن و کاهش توده عضلانی می شود.

جنسیت

متابولیسم بسته به جنسیت متفاوت است. مردان دارای توده عضلانی زیادی هستند و بنابراین متابولیسم آنها بسیار بیشتر از زنان است. سن و جنس عامل متابولیسم هستند که شما نمی توانید آنها را کنترل کنید. با این حال ، تعدادی از عوامل دیگر نیز وجود دارد که می تواند از شما جلوگیری کند تا به سلامت شما کمک کند.

ادامه مطلب را بخوانید تا دریابید چه عواملی را می توانید برای بهبود متابولیسم خود و در نتیجه داشتن اندامی سالمتر و سالمتر کنترل کنید.

ورزش

جای تعجب نیست که ورزش می تواند به شما در داشتن یک زندگی سالم کمک کند. متابولیسم ما با ورزش منظم افزایش می یابد و پس از آن بالا می ماند. این بدن شما را از بدن افرادی که ورزش نمی کنند سالم تر می کند. در افراد مسن ، ورزش می تواند متابولیسم بدن را سالم نگه دارد. بنابراین ، ورزش کلید حفظ سلامت و بهبود متابولیسم است.

با ورزش متابولیسم را افزایش دهید

همچنین بخوانید: نحوه کنترل متابولیسم بدن برای کاهش وزن

چرا میزان متابولیسم در افراد متفاوت است؟

متابولیسم هر فرد متفاوت است. یعنی متابولیسم یک فرد در بدو تولد می تواند بسیار سریعتر از دیگران باشد. اگرچه ژنتیک ممکن است در ایجاد این تفاوت ها نقش داشته باشد ، اما دانشمندان در مورد میزان تأثیر ژنتیک بر متابولیسم ، افزایش وزن و چاقی اختلاف نظر دارند.

جالب اینجاست که اکثر تحقیقات نشان داده اند که افراد چاق متابولیسم کلی و میزان استراحت بالاتری نسبت به افراد با وزن طبیعی دارند. محققان می گویند این تا حدی به این دلیل است که افراد چاق ماهیچه های بیشتری دارند و می توانند وزن خود را تحمل کنند.

اما یک چیز بسیار واضح است ؛ متابولیسم در افراد مختلف یکسان نیست. بیشتر تغییرات ناشی از سن ، محیط و رفتار است. با این حال ، تحقیقات بیشتری برای تعیین نقش واقعی ژنتیک مورد نیاز است.

وضعیت گرسنگی چیست؟

سازگاری متابولیک ، که گرمای تطبیقی ​​یا “گرسنگی” نیز نامیده می شود ، ممکن است در چاقی نقش داشته باشد. در واقع ، واکنش بدن شما به کمبود کالری حالت گرسنگی است. اگر غذای کافی دریافت نمی کنید ، بدن شما سعی می کند این کمبود انرژی را با کاهش متابولیسم و ​​کالری دریافتی شما جبران کند.

میزان کاهش متابولیسم به دلیل کمبود کالری و کاهش وزن در افراد مختلف. در برخی از افراد ، به ویژه افراد چاق ، میزان متابولیسم ممکن است کندتر باشد. هرچه سرعت کمتر باشد ، کاهش وزن از طریق رژیم سخت تر است.

ژنتیک ممکن است در گرسنگی نقش داشته باشد ، اما تلاش های قبلی برای کاهش وزن یا ورزش نیز می تواند نقش داشته باشد.

آیا می توانید متابولیسم خود را تسریع کرده و وزن خود را کاهش دهید؟

کاهش وزن را با خستگی و خستگی مداوم دنبال کنید. راه هایی برای کاهش سرعت متابولیسم وجود دارد. در اینجا چند نکته وجود دارد.

خوردن صبحانه می تواند متابولیسم بدن شما را افزایش دهد

بحث هایی درباره این نظریه وجود دارد که راز کاهش وزن خوردن صبحانه مانند پادشاه ، خوردن ناهار مانند یک شاهزاده و خوردن شام مانند یک فقیر است. اما ما می توانیم مانند یک پادشاه صبحانه ، ناهار و شام بخوریم.

لازم نیست نگران میزان خوردن غذا باشید ، بلکه بر نوع غذایی که در بشقاب صبحانه خود قرار می دهید تمرکز کنید ، که واقعاً می تواند بر متابولیسم شما تأثیر بگذارد. یک مطالعه نشان داد که غذاهای سرشار از قند و پروتئین زیاد باید در صبحانه مصرف شوند. برای صبحانه مقداری پروتئین بدون چربی مانند مرغ یا تخم مرغ بخورید.

همچنین بخوانید: نقش غذاها در متابولیسم بدن

ورزش هوازی

اگر یک تمرین هوازی ساده (به استثنای تمرینات طولانی مدت با شدت بالا) انجام دهید ، فقط میزان کالری سوزی را افزایش می دهد. اگرچه تمرینات تناوبی تناوبی و تمرینات قدرتی می توانند متابولیسم بدن شما را برای ساعت ها بعد از ورزش بالا نگه دارند ، اما باعث می شود چربی بیشتری نسبت به حالت عادی در محل کار بسوزانید.

اما مشکل این است که ممکن است بخواهید به جای یک تمرین طولانی مدت شدید ، روی تردمیل راه بروید. برای سرعت بخشیدن به متابولیسم در این شرایط ، می توانید تردمیل را با شیب متناوب (حرکت بالا و پایین تردمیل ، مانند بالا رفتن یا پایین آمدن از یک تپه) قرار دهید.

چای سبز بنوشید

چای سبز دم کرده حاوی کافئین و اپی گالوکاتچین است. این ماده متابولیسم بدن را تسریع می کند. برای صبحانه یک فنجان چای و بعد از ظهر چای سبز بنوشید. البته به خاطر داشته باشید که مصرف زیاد چای سبز نیز می تواند عوارض جانبی داشته باشد.

همچنین بخوانید: بهترین چای برای سلامتی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید