Vitex Agnus-Castus – وبلاگ پشتیبانی وگان برای عدم تعادل هورمونی زنانه


Vitex Agnus-Castus - حمایت گیاه شناسی برای عدم تعادل هورمون زنانه

یکی از گیاهانی که در جعبه ابزار گیاه شناسی استفاده می شود، Vitex agnus-castus است که به درخت توت نیز معروف است. در قرون وسطی، توت خشک در صومعه ها به عنوان چاشنی فلفل استفاده می شد که گفته می شد برای سرکوب میل جنسی کمک می کند. علاوه بر این، در اواسط قرن بیستم، ویتکس اغلب به دلیل «اروتیسم»، عصبی بودن و افسردگی به زنان داده می شد. شاید به همین دلایل، علف را نماد عفاف می‌دانستند و به نام‌هایی چون فلفل راهب، بلسان ابراهیم و انگور عفت شهرت داشته‌اند. در طول سالها اغلب برای حمایت از شیردهی و تحریک یا افزایش چرخه قاعدگی استفاده شده است. وایتکس امروزی به تنظیم دوره های قاعدگی کمک می کند، علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) را کاهش می دهد و به مدیریت علائم PCOS کمک می کند. [۱].

ترکیبات موجود در وایتکس شامل اسانس‌ها (مونوترپن‌ها، دی‌ترپن‌ها و سسکوی‌ترپن‌ها)، فلاونوئیدها/فلاون‌ها (کاستیسین و ویتکسین)، و گلیکوزیدهای ایریدوئید (اوکوبین و آگنوزید) است. به دلیل فعالیت هم افزایی بین بسیاری از مواد فعال موجود در ویتکس، احتمالاً استفاده از عصاره گیاهان کامل، برگ ها و انواع توت ها فوایدی دارد. اغلب یک جنبه دوز برای فرآورده های گیاهی برای ایجاد اثرات مطلوب وجود دارد. ممکن است برای به دست آوردن نتایج مشابه یا مشابه با دوز کوچکتر و غلیظ تر یک عصاره ماده خاص، به دوزهای بزرگتر از کل گیاه نیاز باشد. با این حال، با تحقیقات در مورد گیاهان و اجزای شیمیایی و اثرات آنها، عصاره های استاندارد تکامل یافته اند.

در مورد چه عدم تعادل هورمونی صحبت می کنیم؟

تولید ناکافی پروژسترون لوتئال یک مخرج مشترک در اختلالات قاعدگی اعم از تخمک گذاری یا عدم تخمک گذاری است. دو عاملی که در چرخه های نامنظم و/یا نقص در فاز لوتئال نقش دارند، رشد ناکافی اندومتر است که منجر به مشکلات لانه گزینی و ناکارآمدی جسم زرد می شود. این شرایط با افزایش تولید پرولاکتین یا هیپرپرولاکتینمی همراه است.

پرولاکتین هورمونی از غده هیپوفیز است که به طور کلی با تحریک تولید شیر مادر پس از زایمان مرتبط است. همچنین در پاسخ به غذا خوردن، تخمک گذاری، سطوح پایین دوپامین و استرس آزاد می شود. به ندرت، افزایش پرولاکتین می تواند ناشی از تومور غیرسرطانی هیپوفیز یا پرولاکتینوما باشد.

وایتکس برای مشکلات قاعدگی

وایتکس حاوی اجزای دوپامین است که به گیرنده های دوپامین D2 در غده هیپوفیز قدامی متصل می شود و در نتیجه باعث مهار پرولاکتین می شود. دو مطالعه اثر وایتکس را بر هیپرپرولاکتینمی بررسی کردند. در یک مطالعه، یک کپسول ۲۰ میلی گرمی عصاره میوه خشک Vitex با دارونما در ۵۲ زن با پرولاکتین بالا مقایسه شد. درمان ها هر شب به مدت ۳ ماه انجام شد. برخلاف دارونما، عصاره ویتکس به طور قابل توجهی غلظت پرولاکتین را کاهش داد، فاز لوتئال را تا ۵ روز طولانی کرد، سطح پروژسترون میانی لوتئال را نرمال کرد و استرادیول را افزایش داد. مطالعه دیگر شامل یک گروه ۴۰ زن با افزایش خفیف پرولاکتین و گروه دیگر ۴۰ زن با درد سینه دوره ای بود. هر دو گروه روزانه ۴۰ میلی گرم عصاره میوه خشک وایتکس را در مقایسه با بروموکریپتین (۵ میلی گرم)، دارویی که برای درمان افزایش پرولاکتین استفاده می شود، دریافت کردند. پس از ۳ ماه، کاهش معنی داری در سطح پرولاکتین در هر دو گروه مشاهده شد. علاوه بر این، درد سینه با هر دو درمان به طور قابل توجهی کاهش یافت، بدون اینکه تفاوت معنی‌داری در تأثیرات بین دو گروه درمانی وجود داشت. با این حال، بیماران تحت درمان با بروموکریپتین تهوع و استفراغ را تجربه کردند، در حالی که هیچ عوارض جانبی با وایتکس وجود نداشت. با کمال تعجب، دو زن از گروه ویتکس باردار شدند، که نشان می دهد این گیاه دارای اثر افزایشی بر تخمک گذاری و جسم زرد است که بروموکریپتین ندارد. [۲,۳].

سندرم پیش از قاعدگی (PMS) گروهی از علائم است که تقریباً ۹۰ درصد از زنان در عرض یک یا دو هفته قبل از شروع قاعدگی خود آن را تجربه می کنند. علائم ممکن است شامل نوسانات خلقی، تحریک پذیری، حساسیت سینه ها، میل به غذا، خستگی، افسردگی، سردرد، نفخ یا احتباس آب باشد. علائم اختلال نارسایی پیش از قاعدگی (PMDD) ممکن است شامل علائم سندرم پیش از قاعدگی باشد، اما معمولاً ناتوان کننده تر هستند و زندگی روزمره را تحت تأثیر قرار می دهند. علائم خاص PMDD می تواند شامل عصبانیت، اضطراب، تمرکز ضعیف و مشکلات خواب باشد. تصور می شود که هر دو PMS و PMDD با تغییرات در سطوح هورمونی در طول چرخه مرتبط هستند.

چندین کارآزمایی بالینی با استفاده از Vitex agnus castus به عنوان درمانی برای علائم PMS نشان داده است که این دارو نسبت به دارونما برتر است.

چندین کارآزمایی بالینی با استفاده از Vitex agnus castus به عنوان درمانی برای علائم PMS نشان داده است که این دارو نسبت به دارونما برتر است. زنان با علائم خفیف تا متوسط، از جمله پری سینه، نفخ، سردرد، درد قاعدگی، مشکلات خواب، تحریک پذیری و تغییرات خلقی، با وایتکس نسبت به دارونما احساس بسیار بهتری داشتند. فرمول‌ها و دوزهای کمی متفاوت از این گیاه در هر کارآزمایی در طول ۳ ماه استفاده شد که بیشترین فواید آن در ماه سوم مشاهده شد. دوزهای خوراکی معمولاً از ۲۰ تا ۴۰ میلی گرم گیاه خشک استخراج شده با اتانول متغیر بود و در هفته قبل از قاعدگی یا یک بار در روز در طول چرخه مصرف می شد. متأسفانه، بیشتر آماده سازی های مورد استفاده فاش نشده است. فقط دو کارآزمایی محصولات عصاره استاندارد شده را نشان داد. یکی برای جزء کستیسین و دیگری برای آگنوسید استاندارد شده است [۲,۳,۴,۵,۶,۷,۸,۱۰,۱۳].

وایتکس همچنین به عنوان درمانی برای علائم PMDD مورد بررسی قرار گرفته است که اغلب شامل احساس غمگینی و/یا بی ارزشی، افسردگی، اضطراب و عدم علاقه به زندگی و همچنین برخی از علائم رایج PMS است. دو کارآزمایی عملکرد وایتکس را با فلوکستین (سرافم)، یک مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI)، که برای درمان PMDD تبلیغ می‌شود، مقایسه کرده‌اند. پس از ۸ هفته، نتیجه هر دو کارآزمایی نشان داد وایتکس به عنوان یک جایگزین معتبر برای فلوکستین برای بسیاری از علائم فیزیکی، اگرچه دومی ممکن است کمی برای علائم روانی اختلال نارسایی پیش از قاعدگی (PMDD) موثرتر باشد. [۱۱,۱۲].

وایتکس برای علائم یائسگی

مطالعات وایتکس را به عنوان یک گزینه درمانی برای تسکین برخی از علائم رایج انتقال یائسگی ارزیابی کرده اند.

اگرچه بیشتر برای علائم و شرایط در زنان یائسه استفاده می شود، مطالعات وایتکس را به عنوان یک گزینه درمانی برای تسکین برخی از علائم رایج انتقال یائسگی ارزیابی کرده اند.

یک مطالعه کره ای با استفاده از پرسشنامه مقیاس اقلیم سبز با دو گروه از زنان طی یک دوره ۸ هفته ای پیگیری شد. به یک گروه کپسول ۳۰ میلی گرمی عصاره ویتکس و به گروه دوم کپسول مشابه حاوی دارونما داده شد. هر دو گروه صبح و عصر مصرف شدند. در پایان آزمایش، نمرات پرسشنامه برای هر گروه مورد ارزیابی و مقایسه قرار گرفت. نمرات کلی برای اضطراب و اختلال عملکرد عروقی با عصاره وایتکس در مقایسه با دارونما به طور قابل توجهی کاهش یافت. با این حال، افسردگی، عوارض جسمی (درد و خستگی) و اختلال عملکرد جنسی تفاوت آماری معنی داری با دارونما نشان ندادند. [۹].

درمان‌های وایتکس معمولاً به خوبی تحمل می‌شدند، با مشخصات ایمنی خوب، در طول دوره درمان در همه مطالعات. گزارش برخی از عوارض جانبی مانند حالت تهوع، آکنه، کهیر و سردرد، در مقایسه با دارونما، بروموکریپتین یا فلوکستین، خفیف و نادر بود. لازم به ذکر است که وایتکس ممکن است در اثربخشی داروهای ضد بارداری خوراکی اختلال ایجاد کند. اگرچه لویتکس سابقه حمایت از شیردهی را دارد، اما ممکن است با سرکوب پرولاکتین در تولید شیر اختلال ایجاد کند و به طور کلی در دوران بارداری و شیردهی منع مصرف دارد. [۱۴].

Vitex agnus castus با سابقه طولانی استفاده و نتایج ناخواسته معدود مستند شده در استفاده از آن، می‌تواند یک جایگزین گیاهی ارزشمند برای برخی از اختلالات رایج تولید مثل زنان باشد، به خصوص در مواردی که علائم و آزمایش‌های آزمایشگاهی نشان دهنده کمبود پروژسترون در فاز لوتئال است.

تست نقشه برداری چرخه ZRT یک نقشه دقیق و چند نقطه ای را ارائه می دهد که به بیماران تصویر کاملی از سطح هورمون آنها در طول یک دوره قاعدگی ارائه می دهد. این به ارائه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا برنامه‌های درمانی دقیق‌تری برای کمک به بیماران خود برای بازیابی تعادل ایجاد کنند. امروز تست نقشه برداری دوره خود را سفارش دهید.

منابع مرتبط

منابع

[۱] اصول و تمرین گیاه درمانی، نوشته سایمون میلز و کری بون، ۲۰۰۰، چرچیل لیوینگستون.

[۲] Milewicz A، و همکاران. وایتکس آگنوس کاستوس عصاره در درمان نقایص فاز لوتئال ناشی از هیپرپرولاکتینمی نهفته. نتایج یک مطالعه تصادفی، دوسوکور، کنترل شده با دارونما. تحقیقات دارویی ۱۹۹۳; ۴۳:۷۵۲-۶.

[۳] Kilicdag EB و همکاران. Fructus agni casti و بروموکریپتین برای درمان هیپرپرولاکتینمی و درد پستان. Int J Gynecol Obstate 200; 85: 292-293.

[۴] Ma L، و همکاران. درمان سندرم پیش از قاعدگی متوسط ​​تا شدید با Vitex agnus castus (BNO 1095) در زنان چینی. اندوکرینول ژنیکول. ۲۰۱۰; ۲۶: ۶۱۲-۶.

[۵] Ma L و همکاران بررسی اثر درمانی علائم سندرم پیش از قاعدگی متوسط ​​تا شدید با Vitex agnus castus (BNO 1095) در زنان چینی. UST NZJ Upstate Gincol 2010; 50: 189-193.

[۶] او ز و همکاران درمان سندرم پیش از قاعدگی با وایتکس آگنوس کاستوس: یک مطالعه آینده نگر، تصادفی، چند مرکزی، کنترل شده با دارونما در چین. ماتوریتاس. ۲۰۰۹; ۶۳: ۹۹-۱۰۳.

[۷] Schellenberg R. درمان سندرم پیش از قاعدگی با عصاره میوه agnus castus: یک مطالعه آینده نگر، تصادفی، کنترل شده با دارونما. BMJ 2001; 322: 134-137.

[۸] از MD و همکاران. Vitex agnus-castus عصاره برای اختلالات تولید مثل زنان: مروری سیستماتیک از آزمایشات بالینی. Planta Med 2013; 79: 562-575.

[۹] ناصری ر و همکاران. مقایسه Vitex agnus-castus عصاره با دارونما در کاهش علائم یائسگی: یک مطالعه تصادفی، دوسوکور. J Family Med کره ای ۲۰۱۹; ۴۰: ۳۶۲-۳۶۷.

[۱۰] زمانی م و همکاران. اثر درمانی وایتکس آگنوس کاستوس در بیماران مبتلا به سندرم پیش از قاعدگی. Acta Med Iran, 2012; 50: 101-6.

[۱۱] سیوتا ال، و همکاران. جنبه های روانشناختی اختلال نارسایی پیش از قاعدگی. استراتژی های درمانی جدید: تجربه ما با Vitex agnus castus. Minerva Gynecologica 201; 63: 237-45.

[۱۲] Atmaca M، Kumru S، Tezcan E. فلوکستین در مقابل عصاره Vitex agnus castus در درمان اختلال دیسفوریک قبل از قاعدگی. سایکوفارماکل خانگی ۲۰۰; ۸: ۱۹۱-۵.

[۱۳] Wuttke W و همکاران. درخت عفیف (Vitex Agnus-Castus) فارماکولوژی و نشانه های بالینی. گیاه پزشکی ۲۰۰; ۱۰: ۳۴۸-۵۷.

[۱۴] پایگاه داده داروها و شیردهی LactMed [Internet]. Bethesda (MD): کتابخانه ملی پزشکی (ایالات متحده); ۲۰۰۶-. چستبری. [Updated 2018 Dec 3].

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر