واکسن کووید-۱۹ برای سنین ۱۲ تا ۱۵ سال


سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) واکسن Pfizer-BioNTech COVID-19 را برای کودکان ۱۲ تا ۱۵ ساله به صورت اضطراری مجاز کرده است. این مجوز پس از آن اعطا شد که Pfizer-BioNTech اعلام کرد که واکسن ۱۰۰ درصد در پیشگیری از کووید-۱۹ در طی یک کارآزمایی بالینی بر روی بیش از ۲۲۰۰ نوجوان ۱۲ تا ۱۵ ساله موثر است.

آکادمی پزشکان خانواده آمریکا، آکادمی اطفال آمریکا، و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) توصیه می کنند که همه افراد ۱۲ سال یا بیشتر در برابر COVID-19 واکسینه شوند. آنها همچنین توصیه می کنند که نوجوانان حداقل ۵ ماه پس از تزریق دوم دوز تقویت کننده واکسن را دریافت کنند. فایزر تنها واکسن تایید شده برای این گروه سنی است.

CDC گزارش می دهد که “واکسیناسیون گسترده ابزاری حیاتی برای کمک به توقف اپیدمی است.” واکسینه کردن کودک یا نوجوان می تواند شما را یک قدم به لذت بردن از فعالیت هایی که از دست می دهید نزدیک تر کند.

راهی برای سلامتی بهتر

برای دریافت واکسیناسیون کامل، کودک شما به ۲ دوز واکسن کووید-۱۹ فایزر به مدت ۳ هفته نیاز دارد. این همان پروتکل واکسنی است که توسط افراد ۱۶ سال و بالاتر استفاده می شود.

CDC همچنین توصیه می کند که افراد در این گروه سنی ۵ ماه پس از دریافت دومین دوز واکسن، دوز تقویت کننده واکسن کووید-۱۹ فایزر را دریافت کنند تا محافظت بیشتری داشته باشند. داده ها نشان می دهد که دوزهای تقویت کننده اثربخشی واکسن را در برابر انواع مختلف از جمله دلتا و اومیکرون افزایش داده است.

چرا باید واکسن کووید-۱۹ را برای فرزندم بزنم؟

کودکان و نوجوانان می توانند به آسانی بزرگسالان به COVID-19 مبتلا شوند و آن را به دیگران منتقل کنند. واکسینه کردن فرزندتان به محافظت از خانواده و دیگران در برابر بیماری‌های جدی ناشی از COVID-19 کمک می‌کند.

سایر مزایای واکسن عبارتند از:

  • به گفته CDC، تمام واکسن‌های کووید-۱۹ موجود در ایالات متحده در پیشگیری از کووید-۱۹ ایمن و مؤثر هستند.
  • واکسیناسیون به جلوگیری از انتشار COVID-19 کمک می کند.
  • افرادی که واکسینه شده اند کمتر در معرض ابتلا به کووید-۱۹ هستند. اگر چنین کنند، واکسن از ابتلای آنها به بیماری های جدی جلوگیری می کند.

کودکان دو هفته پس از دریافت دوز دوم واکسن کاملاً واکسینه شده در نظر گرفته می شوند.

آیا واکسن کووید-۱۹ برای نوجوانان ۱۲ تا ۱۵ ساله ایمن است؟

سازمان غذا و دارو (FDA) و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) تشخیص داده اند که واکسن فایزر استانداردهای ایمنی و کارایی دقیقی دارد. هیچ نگرانی جدی ایمنی یا عوارض جانبی در آزمایشات بالینی دیده نشده است. سازنده واکسن همچنان بر ایمنی آن نظارت دارد. آنها این کار را با همگام شدن با افرادی که در آزمایشات بالینی اولیه شرکت کردند، انجام می دهند.

به گفته CDC، واکسن‌های COVID-19 تحت شدیدترین نظارت‌های ایمنی در تاریخ ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفته‌اند که شامل مطالعات بر روی نوجوانان است. در حالی که موارد میوکاردیت (التهاب قلب) در این گروه سنی مشاهده شده است، این موارد نادر و عمدتاً خفیف هستند و علائم بدون درمان گسترده برطرف می شوند. در صورت ابتلا به کووید-۱۹، احتمال ابتلا به میوکاردیت بسیار بیشتر است.

واکسن کووید-۱۹ نمی تواند کووید-۱۹ را به شما بدهد. این واکسن حاوی ویروس زنده ای نیست که باعث COVID-19 شود. در عوض، شامل RNA پیام رسان (mRNA) است تا به بدن شما کمک کند ویروس را تشخیص دهد و در برابر آن محافظت کند. به هیچ وجه DNA شما را تغییر نمی دهد.

چه زمانی باید واکسن کووید-۱۹ را برای فرزندم دریافت کنم؟

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) توصیه می‌کند که همه کودکان ۵ سال و بالاتر در اسرع وقت واکسن کووید-۱۹ را دریافت کنند. اگر کودک شما هنوز واکسن را دریافت نکرده است، در مورد دریافت آن و هر گونه نگرانی که دارید با پزشک او صحبت کنید.

اگر فرزند من قبلاً COVID-19 داشته باشد، آیا باید واکسینه شود؟

کارشناسان بهداشت می گویند حتی اگر قبلاً کووید-۱۹ داشته اید، باید واکسن بزنید. آنها معتقدند این واکسن می تواند ایمنی قوی تری را حتی برای کسانی که به این ویروس مبتلا شده اند ایجاد کند. این به این دلیل است که کروناویروس ها اغلب ایمنی طبیعی و طولانی مدت در انسان ایجاد نمی کنند. بنابراین کودک شما باید واکسینه شود.

کجا می توانم واکسن کووید-۱۹ را برای فرزندم پیدا کنم؟

دریافت واکسن COVID-19 آسان است. به گفته CDC، از هر ۱۰ آمریکایی، ۹ نفر در ۵ مایلی محل واکسیناسیون کووید-۱۹ زندگی می کنند. برای یافتن نزدیکترین مکان خود، به Vacines.gov مراجعه کنید. کد پستی خود را به ۴۳۸۸۲۹ (GETVAX) ارسال کنید. یا با شماره ۱-۸۰۰-۲۳۲-۰۲۳۳ تماس بگیرید. حتماً مشخص کنید که واکسن برای نوجوانان ۱۲ تا ۱۵ ساله در نظر گرفته شده است. تنها واکسنی که می توانند دریافت کنند، واکسن کووید-۱۹ فایزر است.

هزینه واکسن کووید-۱۹ چقدر است؟

طبق CDC، دولت فدرال این واکسن را به صورت رایگان برای همه افرادی که در ایالات متحده زندگی می کنند، صرف نظر از وضعیت مهاجرت یا بیمه سلامت ارائه می دهد. این بدان معناست که نمی توان هزینه ای برای واکسن دریافت کرد. ارائه‌دهنده واکسیناسیون شما ممکن است از بیمه شما (یا Medicare/Medicaid) بازپرداخت بخواهد، اما نمی‌تواند مبلغی را برای موجودی بیمه نشده از شما دریافت کند.

مواردی که باید در نظر گرفته شود

مانند بزرگسالان، یک کودک گرد ممکن است پس از دریافت واکسن کووید-۱۹ عوارض جانبی داشته باشد. با این حال، عوارض جانبی شدید نادر است. شایع ترین عوارض جانبی شامل درد، قرمزی و تورم در ناحیه بازویی است که تزریق را انجام داده اند. علائم دیگر ممکن است شامل سردرد، تب، خستگی و درد عضلانی باشد. این عوارض تنها یک یا دو روز طول می کشد.

اگر کودک شما واکنش آلرژیک شدید به برخی از ترکیبات واکسن داشته باشد، ممکن است نتواند واکسن را دریافت کند. این شامل حساسیت به غذاهایی مانند صدف یا بادام زمینی نمی شود. CDC دستورالعمل هایی را برای دریافت واکسن منتشر کرده است که اقدامات احتیاطی واکسیناسیون را برای افرادی که حساسیت شناخته شده ای به اجزای واکسن دارند یا واکنش آلرژیک به اولین دوز واکسن mRNA نشان داده اند، بیان می کند. مثل همیشه، اگر مطمئن نیستید، ابتدا به پزشک خانواده خود مراجعه کنید.

سوالاتی که باید از پزشک خود بپرسید

  • آیا فرزند من می‌تواند واکسن کووید-۱۹ را در همان ملاقات با سایر واکسن‌ها دریافت کند؟
  • مدت زمان محافظت در برابر واکسن کووید-۱۹ چقدر است؟
  • آیا کودک من نیاز به استفاده از ماسک و اجتناب از تماس نزدیک با افراد حتی پس از دو نوبت واکسن دارد؟
  • اگر فرزند من یک بیماری زمینه‌ای داشته باشد، آیا همچنان می‌تواند واکسن کووید-۱۰ را دریافت کند؟

منابع

CDC: واکسن COVID-19 برای کودکان و نوجوانان

تقویت کننده های COVID-19

واکسن کووید ۱۹

سوالات متداول در مورد واکسن COVID-19

لوگوی مدیریت

حق چاپ © آکادمی پزشکان خانواده آمریکا

این اطلاعات یک نمای کلی ارائه می دهد و ممکن است برای همه صدق نکند. با پزشک خانواده خود صحبت کنید تا ببینید آیا این اطلاعات در مورد شما صدق می کند یا خیر و برای اطلاعات بیشتر در این مورد.رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر