You are currently viewing میکرو جراحی دیسک کمر توسط جراح دیسک کمر

میکرو جراحی دیسک کمر توسط جراح دیسک کمر


ارسال شده: 07 سپتامبر 2021

دیسک کمر

فتق دیسک کمر زمانی اتفاق می افتد که مرکز ژلاتینی دیسک مانند دیسک شکسته یا بیرون زده باشد. در ستون فقرات ، بین مهره ها ، صفحاتی از غضروف به نام دیسک کمر وجود دارد. دیسک کمر مانند یک ضربه گیر عمل می کند و می تواند فشار را از ستون فقرات جذب کند. دیسک کمری دارای ساختار ژله ای است که از آب و پروتئین تشکیل شده است. افراد می توانند به دلیل داشتن دیسک کمر که در فعالیت های روزانه آنها اختلال ایجاد می کند ، درد زیادی داشته باشند.

به طور متوسط ​​، مردان بیشتر به این عارضه مبتلا می شوند. بیماری دیسک کمر یکی از بیماری هایی است که می تواند باعث ناتوانی شود. این بیماری آنقدر شایع است که عدم توجه به این بیماری می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. با توجه به کاهش سن بیماری دیسک کمر ، این بیماری در جوانان افزایش می یابد. در صورت تداوم دیسک ، مواد دیسک روی ورید نخاعی مجاور فشار وارد می کند و بیمار دچار فتق دیسک و کمر درد می شود. بهترین جراح دیسک کمر ابتدا سعی می کند فرد را با روش های غیر جراحی درمان کند ، که معمولاً طی 6 هفته روش های غیر جراحی را توسعه می دهد. اگر بیمار قادر به ترخیص نباشد ، جراحی توصیه می شود. جراحی دیسک کمر باید توسط مجرب ترین جراح دیسک کمر انجام شود تا عوارض به حداقل برسد.

قسمتهای اصلی ستون فقرات

سایر قسمت های ستون فقرات شما عبارتند از:

نخاع و طناب های عصبی: این “کابل های الکتریکی” از طریق کانال نخاعی حرکت کرده و پیام هایی را بین مغز و ماهیچه های شما منتقل می کند. ریشه های عصبی با باز شدن ستون فقرات از ستون فقرات منشعب می شوند. دیسک های بین مهره ای در وسط مهره های شما قرار دارند. این دیسک ها صاف و گرد هستند و ضخامت آنها حدود نیم اینچ است. دیسک های بین مهره ای هنگام راه رفتن یا دویدن به عنوان ضربه گیر عمل می کنند. شامل دو جزء است:

Annulus fibrosus. این حلقه بیرونی دیسک سخت و سریع است.
Nucleus pulposus. این مرکز نرم و ژله مانند دیسک است.

دیسک کمر

دیسک کمر چیست؟

ستون فقرات انسان از 24 استخوان به نام مهره تشکیل شده است. این مهره ها روی هم قرار می گیرند. این استخوان ها به یکدیگر متصل شده و از ستون فقرات محافظت می کنند. 5 مهره قسمت پایینی کمر را تشکیل می دهند. به این ناحیه ستون فقرات کمری شما می گویند. فتق دیسک می تواند در هر قسمتی از ستون فقرات رخ دهد ، اما همیشه در قسمت پایین کمر. گاهی اوقات این دیسک بیرون زده ، بیرون زده یا پاره شده نامیده می شود. این یکی از شایع ترین علل کمردرد و همچنین درد پا یا “سیاتیک” است. بین 60 تا 80 درصد از افراد در پشت زندگی از کمردرد رنج می برند. برخی از این افراد از کمردرد و ساق پا رنج می برند که باعث فتق دیسک می شود. حتی اگر فتق دیسک بسیار دردناک باشد ، اکثر مردم تنها پس از چند هفته یا چند ماه بدون درمان احساس بهتری دارند.

دیسک زمانی شروع به فتق می کند که سوزن سوزن شدن ژله مانند در حلقه بیرونی به دلیل سایش یا آسیب ناگهانی ادامه یابد. فشار روی حلقه خارجی می تواند باعث کمردرد شود. اگر فشار همچنان ادامه یابد ، هسته ژله مانند می تواند تمام حلقه دیسک را فشار داده یا باعث ترک خوردن حلقه شود. به نخاع و ریشه های عصبی مجاور فشار وارد می کند. علاوه بر این ، مواد دیسک مواد شیمیایی را تحریک می کند که به تحریک عصب کمک می کند. اگر عصبی تحریک شود ، ممکن است درد ، بی حسی و ضعف در یک یا هر دو پای شما وجود داشته باشد ، حالتی که سیاتیک نامیده می شود.

علت فتق دیسک کمر

فتق دیسک کمر اغلب علت ساییدگی طبیعی و مرتبط با سن ستون فقرات است. این فرایند را انحطاط دیسک می نامند. در کودکان و نوجوانان ، دیسک ها آب زیادی دارند. با افزایش سن ، میزان آب دیسک ها کاهش می یابد و بهبود دیسک ها کاهش می یابد. دیسک ها کوچک می شوند و فاصله بین مهره ها کاهش می یابد. این روند طبیعی پیری ، دیسک ها را بیشتر مستعد فتق می کند. یک رویداد آسیب زا مانند سقوط نیز می تواند باعث فتق دیسک شود.

عوامل خطر

عوامل خاصی می توانند خطر فتق دیسک را افزایش دهند. با این:

 • مردان بین 20 تا 50 سال بیشتر در معرض ابتلا به فتق دیسک هستند.
 • بلند کردن نادرست استفاده از ماهیچه های پشت به جای پاها برای بلند کردن اجسام سنگین می تواند باعث فتق دیسک شود. چرخش هنگام بلند کردن نیز می تواند به راحتی کمر شما را ضعیف کند.
  وزن دار. وزن اضافی فشار بیشتری به دیسک های کمر وارد می کند.
 • فعالیت های منظم که به ستون فقرات شما فشار وارد می کند. بسیاری از مشاغل از نظر فیزیکی مشکل هستند. برخی دیگر نیاز به بلند کردن ، کشیدن ، خم شدن یا پیچاندن دائمی دارند. استفاده از تکنیک های بلند کردن و حرکت ایمن می تواند از کمر شما محافظت کند.
 • همیشه رانندگی کنید. نشستن طولانی مدت و همچنین تکان دادن موتور خودرو می تواند به ستون فقرات و دیسک های شما فشار وارد کند.
 • شیوه زندگی. ورزش منظم برای جلوگیری از بسیاری از بیماریها از جمله فتق دیسک مهم است.
 • سیگار کشیدن سیگارها اکسیژن رسانی به دیسک را کاهش می دهد و باعث می شود به راحتی خراب شود.

علائم دیسک کمر

در اغلب موارد ، درد مزمن ستون فقرات اولین علامت فتق دیسک است. این درد ممکن است چند روز طول بکشد ، پس از آن بهبود می یابد. علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سیاتیک این یک درد شدید در ناحیه کمر است که از باسن تا پشت یک پا امتداد دارد.
 • احساس بی حسی یا سوزن سوزن شدن در پاها
 • ضعف پاها
 • از دست دادن انسداد مثانه یا روده
 • نادر است و می تواند با مشکل جدی تری به نام سندرم cauda equina ظاهر شود. این شرایط تأثیر می گذارد
 • مهار ریشه های نخاع رخ می دهد. فرد باید فوراً به پزشک مراجعه کند.

جراحی دیسک کمر

درمان دیسک کمر

برای اکثر بیماران ، فتق دیسک کمر طی چند روز تا چند هفته به آرامی بهبود می یابد. به طور معمول ، اکثر بیماران 3 تا 4 ماه هیچ علامتی ندارند. با این حال ، برخی از بیماران دوره های بهبودی خود را در دوره بهبودی تجربه می کنند.

درمان غیر جراحی

درمان اولیه فتق دیسک معمولاً مشخصه غیر جراحی نیست. درمان بر ارائه تسکین درد متمرکز است. درمان غیر جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

معمولاً یک تا دو روز استراحت در رختخواب می تواند به تسکین درد کمر و پا کمک کند. با این حال ، پاهای خود را برای مدت طولانی دور نکنید. اگر به فعالیت خود ادامه می دهید ، سعی کنید موارد زیر را انجام دهید:

 • زیر نور آفتاب استراحت کنید ، اما از نشستن طولانی مدت اجتناب کنید.
 • سرعت و فعالیتهای بدنی خود را بخصوص سرعت خم و بلند کردن را کاهش دهید و کنترل کنید.
 • فعالیت روزانه خود را طوری تنظیم کنید که از حرکاتی که باعث درد بیشتر می شوند اجتناب کنید.
 • داروی ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs). داروهایی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن می توانند به تسکین درد کمک کنند.
 • فیزیوتراپی تمرینات ویژه به تقویت عضلات پشت و شکم کمک می کند.
 • تزریق استروئید اپیدورال. تزریق دارویی شبیه کورتیزون به فضای اطراف عصب می تواند با کاهش التهاب ، درد کوتاه مدت را تسکین دهد. تزریق اپیدورال می تواند با موفقیت درد بسیاری از بیمارانی را که 6 هفته یا بیشتر تحت مراقبت های غیر جراحی قرار نگرفته اند ، تسکین دهد.

عملیات تعمیر

درصد کمی از بیماران مبتلا به دیسک کمر نیاز به جراحی دارند. جراحی ستون فقرات معمولاً فقط پس از یک دوره بدون درمان که علائم درد را بهبود نداده است یا برای بیمارانی که علائم زیر را تجربه کرده اند توصیه می شود:

 • ضعف عضلانی
 • مشکل در راه رفتن
 • از دست دادن انسداد مثانه یا روده

میکرو جراحی دیسک کمر: میکرو دیسکتومی رایج ترین روشی است که برای درمان فتق دیسک استفاده می شود. جراحی میکروسکوپی دیسک با برش کوچکی از سطح فتق دیسک انجام می شود و اغلب شامل استفاده از میکروسکوپ است. قسمت فتق شده دیسک با قطعات بیشتری که به انتهای عصبی فشار وارد می کند برداشته می شود. اگر فتق دیسک بیش از یک درجه داشته باشد ، ممکن است به روشهای بیشتری نیاز باشد.

مرمت پزشک یا فیزیوتراپیست شما ممکن است یک برنامه ساده پیاده روی (مانند 30 دقیقه در روز) با ورزش های خاص را برای کمک به بازیابی قدرت و بهبود کمر و پاها توصیه کند. برای کاهش خطر عود فتق ، از خم شدن ، بلند کردن و پیچ خوردن در چند هفته اول پس از عمل خودداری کنید.

این مقاله یک گزارش تبلیغاتی است و محتوای آن در سایت تبلیغ کننده تهیه شده است. مجله پزشکی Apple Health هیچ مسئولیتی در قبال محتوای این تبلیغات ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید