محصولات تراریخته و تغذیه ای دکتر رضا اطمینانانی


محصولات تراریخته و تغذیه ای

در جهان امروز ، تامین مواد غذایی برای افزایش جمعیت بسیار مهم است. این در کشورهای توسعه یافته نگران کننده نیست. زیرا تقریباً همه مردم به غذای کافی و سالم دسترسی دارند. اما در کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته ، 70 درصد درآمد به طور معمول صرف غذا می شود که تقاضای همه ریزمغذی ها را برآورده نمی کند.

در کشورهای در حال توسعه ، گرسنگی عجیب غریبی برای کودکان و مادران وجود دارد. این پدیده زمانی رخ می دهد که غذای خورده شده به تغذیه کافی نیاز ندارد. به عنوان مثال ، کمبود آهن در کودکان رشد جسمانی و توانایی یادگیری آنها را در سنین مدرسه مختل می کند و توانایی آنها را برای انجام وظایف بدنی در بزرگسالان کاهش می دهد. غذای اصلی در چنین کشورهایی از نظر مواد معدنی و ویتامین فقیر است و هزینه پرورش غذاهایی مانند گوشت ، ماهی و سبزیجات زیاد است.

از سوی دیگر ، تولید غذا نیاز به زمین کشاورزی دارد. در حالی که بیشتر زمین های کشاورزی محدود است. در چنین زمینه ای ، ظهور بیوتکنولوژی و تولید محصولات تراریخته و اصلاح شده در تغذیه یا اصلاح ژنتیکی یک راه مفید و م effectiveثر برای تولید محصولات کشاورزی است. با توجه به افزایش تقاضا برای غذا و محدودیت اراضی کشاورزی ، گونه هایی با عملکرد بالا و عملکرد بالا مورد نیاز است. اصلاح ژنتیکی پیشرفت جدیدی است که امکان شناسایی ، جداسازی ، انتقال و درج ژن ها را در سایر گیاهان ممکن می سازد. ژنها روزانه با جهش طبیعی تغییر می کنند و گونه های جدید بیولوژیکی ایجاد می شوند. اصلاح ژنتیکی امکان انتقال ژن بین گونه ها را فراهم می کند.

بیوتکنولوژی

بیوتکنولوژی قیمت مواد غذایی را کاهش می دهد و مواد غذایی را سالم تر می کند ، راهی جدید و قدرتمند برای بهبود عملکرد و تولید محصول ، کاهش استفاده از حشره کش ها ، حفظ سلامت کشاورزان و کاهش هزینه های کشاورزی و در نهایت تغییر روش انتقال ژن. فراهمی زیستی آنها در غذا

یکی دیگر از مزایای این علم افزایش میزان ویتامین ها و مواد معدنی و کاهش ترکیبات طبیعی آلرژن غذایی است. بهبود مواد مغذی و فراهمی زیستی ویتامین ها و مواد مغذی در اجزای غذا از طریق بیوتکنولوژی و غنی سازی در کشورهای در حال توسعه یکی از راه های کاهش کمبودهای تغذیه ای است.

در این زمینه سه استراتژی مهم وجود دارد:

1- میزان ترکیبات ضد تغذیه ای موجود در غذاها را که مانع از تامین و جذب مواد مغذی و ویتامین ها می شود کاهش دهید.

2- افزایش میزان مواد مغذی و ترکیبات م promoteثر بر فراهمی زیستی و جذب مواد معدنی و ویتامین ها.

3- میزان مواد معدنی و ویتامین ها را افزایش دهید.

کاهش ترکیبات ضد تغذیه: روشهای کاهش ترکیبات ضد تغذیه ای مانند اسید فیتیک که در دانه ها به فلزات متصل می شوند و از جذب آنها جلوگیری می کند. فیتین شکل اصلی ذخیره فسفر در اکثر دانه ها و دانه ها است و یک عنصر ضروری برای رشد و نمو غلات است. به همین دلیل ، حذف این ترکیب از دانه ها امکان پذیر نیست. بنابراین ، دانشمندان با اصلاح ژنتیکی میزان فسفر موجود در دانه ها را افزایش داده و اسیدیته اسید را کاهش دادند ، بنابراین اسید فیتیک را کاهش داده و در نتیجه میزان مواد معدنی را بدون آسیب رساندن به فیزیولوژی گیاه افزایش دادند.

افزودن ترکیباتی که جذب مواد مغذی را بهبود می بخشد:

اسیدهای آمینه مانند سیستئین جذب آهن و روی را افزایش می دهند. با این حال ، مقدار آنها در غذاهای اصلی مانند غلات کمتر از گروه گوشت است و افزایش کمی در مقدار آن می تواند جذب این مواد معدنی را بهبود بخشد. از آنجا که این ترکیبات جزء اصلی گیاه هستند ، افزایش کمی در مقدار آنها بر فیزیولوژی گیاهان تأثیر نمی گذارد. با دستکاری ژنتیکی ، علاوه بر افزایش میزان آمینو اسیدها و پروتئین ها ، می توان جذب مواد معدنی مانند آهن و روی را نیز افزایش داد. در این راستا ، تحقیقات زیادی برای افزایش ریز مغذی های برنج در این محصول انجام شده است که نیروی غالب در اکثر کشورهای در حال توسعه است.

یکی از این موارد افزایش آهن در شالیزار است. فریتین پروتئینی است که آهن را در گیاهان ، حیوانات و باکتری ها ذخیره می کند. ژن فریتین در محصولاتی مانند سویا ، نخود و ذرت ردیابی و تأیید شده است. فریتین در درمان کم خونی مثر است. از سوی دیگر ، جذب فریتین گیاهی 50 of از جذب فریتین حیوانی بود. اما آهن سویا فراهمی زیستی زیادی دارد و به خوبی جذب می شود. به همین دلیل است که دانشمندان توالی ژن پروتئین سویا را در شالیزار شناسایی کرده اند. بنابراین ، مس با جذب بالای آهن ساخته می شود. آنها همچنین ویتامین A را با انتقال ژن در گونه های برنج تولید می کنند ، زیرا آندوسپرم برنج معمولاً فاقد این ویتامین است. بنابراین ، برنج با همان جذب بالای آهن و ویتامین A ساخته می شود.

جمعیت فقیر

برای جمعیت ناسالم ، غذاهای اصلی اولین غذای انتخابی هستند و 55 تا 40 درصد آهن دریافت می کنند. اگر یک فرد م componentلفه 50 درصد از آهن مورد نیاز خود را تامین کند (به عنوان مثال ، برنج در بنگلادش) ، دو برابر شدن مقدار آهن موجود در برنج ، میزان آهن آنها را تا 50 درصد افزایش می دهد ، و 50 درصد افزایش آهن از برنج غنی شده از نظر بیولوژیکی کاهش می یابد.

3 درصد از کم خونی ها در زنان رخ می دهد. نشان داده شده است که تأثیر مکمل آهن در کاهش کم خونی 3 برابر برنج اصلاح شده ژنتیکی است ، اما هزینه آن 100 برابر بیشتر از برنج اصلاح شده ژنتیکی است. بنابراین ، تولید محصولات تراریخته و تغذیه مقرون به صرفه است و مزایای طولانی مدت دارد.

ماده فعال ناقص:

بسیاری از ترکیبات گیاهی نقش خاصی در تغذیه ندارند اما اثرات مفیدی بر سلامتی دارند. مانند فیتواسترول ها که کلسترول خون را کاهش می دهند. در نتیجه ، ارزش دانه های روغنی از طریق اصلاح ژنتیکی افزایش می یابد.

سایر مزایای بیوتکنولوژی:

از طریق بیوتکنولوژی ، می توان محصولاتی از غلات ، میوه ها و سبزیجات تهیه کرد که ماندگاری بیشتری نسبت به سایر محصولات اصلاح نشده دارند. همچنین می تواند برای بهبود طعم ، بافت و طعم برخی از محصولات استفاده شود.

از دیگر مزایای بیوتکنولوژی می توان به کاهش ترکیبات حساسیت زا و ضد تغذیه اشاره کرد. اصلی ترین حساسیت های غذایی پروتئین ها هستند و راه کاهش آلرژی متوقف کردن بیوسنتز این پروتئین ها است. راه دیگر برای تغییر ساختار پروتئین ، ایجاد اثرات منفی مقاومت است. این ماده برای کاهش حساسیت به بادام زمینی ، برنج و گوجه فرنگی ساخته شده است. ترکیبات سمی مانند سولانین موجود در سیب زمینی نیز با ترکیب ژن اینورتاز مخمر در سیب زمینی کاهش می یابد. نمونه هایی از محصولات تولید شده توسط این فناوری عبارتند از: روغن کانولا و روغن پنبه دانه با اسید استئاریک بالا ، روغن سویا با اسید اولئیک بالا ، برنج دارای پروتئین بالا و روغن سویا با امگا 3 است.

محصولات تراریخته و تغذیه متخصص تغذیه اصفهان

نتیجه:

با استفاده از فناوری انتقال و اصلاح ژن ، می توان محصولات غذایی ویژه ، غنی و پربازده تولید کرد که در حل مشکلات تغذیه ای جهان امروز بسیار ارزشمند است. کمبود چنین محصولاتی در کشور ما قابل توجه است و تحقیقات در این زمینه راه حل بسیاری از مشکلات تغذیه ای در کشور است.

لازم به ذکر است که هنوز تعداد کمی از مردم در جهان نگران تغییرات ژنتیکی در این محصولات هستند و معتقدند علاوه بر همه اثرات مثبت درک شده ، تغییرات و عوارض جانبی نیز روی محصولاتی رخ داده است که اثرات خود را نشان می دهند. بعد


دکتر رضا اطمینانانی

متخصص تغذیه در اصفهان


دکتر. رضا اطمینانانی با ارائه تغذیه اولیه و کمیت و روش های رژیم می تواند نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر کلیک کنید. رضا اطمینانانی ، متخصص تغذیه و رژیم درمانی در اصفهان.


مطالب پیشنهادی:

منابع غذایی آنتی اکسیدان ها

رابطه بین تغذیه و وضعیت

مضرات رژیم بدون کربوهیدرات

چربی مناسب برای سالم ماندندیدگاهتان را بنویسید