طرح فاضلاب مهمانشهر شهید ناصری ساوه به زودی اجرا می‌شود


احمدرضا آدینه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اراک در حاشیه بازدید از مهمانشهر شهید ناصری با اشاره به قدمت بیش از ۳۰ ساله این اردوگاه  گفت: مهمانشهر شهید ناصری ساوه که از بیش از ۳۰ سال قبل بنا نهاده شده است پذیرای بیش از ۵ هزار نفر از خواهران و برادر اهل کشور افغانستان است. 

وی با بیان اینکه در این مهمانشهر بالغ بر یک هزار نفر از ساکنان اهل تشیع و مابقی آنها اهل سنت هستند، بیان کرد: با عنایت به گذشت سالها از تاسیس این مهمانشهر، قطعا اشکالاتی در زمینه زیرساختی وجود دارد که نیاز به یک سری اصلاحات و اقدامات ویژه دارد که این موضوع در دستور کار اداره کل اتباع استانداری مرکزی قرار گرفته است. 

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی خاطرنشان کرد: یکی از زیرساخت‌هایی که قراراست در سال جاری به آن پرداخته شود بحث اجرای بخشی از طرح فاضلاب مهمانشهر با اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال است که این مبلغ تامین و عملیات بزودی آغاز خواهد شد. 

وی با تاکید بر بازدید دوره‌ای سازمان‌های مختلف جهانی از این مهمانشهر افزود: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران حمایت‌های همه جانبه را از اردوگاه اتباع دارد و تلاش می‌شود با همین نگاه و با حمایت استانداری به نحوی سطح زیرساخت‌های این مکان خصوصا در حوزه بهداشت را ارتقا دهیم.

آدینه از حضور بیش از ۲۰ هزار نفر تبعه خارجی در شهرستان ساوه خبر داد و گفت: این میزان افراد در بخش‌های مختلف خدماتی، صنعتی، کشاورزی و … مشغول به کار هستند که از تمام یارانه‌ها و امکاناتی که نظام مقدس جمهوری اسلامی برای شهروندانش ارائه می‌دهد در سطح شهر و روستا برخوردار هستند. 

وی خاطرنشان کرد: بصورت رسمی حدود ۲۵ هزار نفر تبعه خارجی در استان مرکزی ساکن هستند که طبق پیش بینی ها برآورد می‌شود به همین میزان تبعه بصورت غیرمجاز در سراسر استان حضور داشته و مشغول به فعالیت باشند.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان با تاکید بر اینکه نگاه نظام مقدس جمهوری اسلامی به اتباع کشور افغانستان بعنوان مهمانان شریفی است که بخاطر مشکلاتشان در اینجا حضور دارند، گفت: بر اساس افکار بلند امام راحل،  منویات مقام معظم رهبری و سیاست‌های شورای عالی امنیت ملی در حد توان به این افراد خدمت رسانی و تلاش می‌کنیم در مدت اقامت آنها در ایران امکانات و شرایط بهتری برایشان فراهم شود. 

به گفته وی سازمان‌های جهانی مهمانشهر شهید ناصری ساوه را بصورت کمک‌های روتین و ماهیانه اعم از نقدی و کالایی مورد حمایت قرار می‌دهند و در ایام شیوع بیماری کرونا نیز سازمان جهانی اقدامات خوبی را در این اردوگاه انجام داد.

احمدرضا آدینه خاطرنشان کرد: سازمان جهانی نسبت به ایجاد یک تصفیه خانه آب در این مهمانشهر اقدام کرده که در ایام منتهی به پایان سال قبل کارهای پایانی آن انجام شد که با آغاز به کار آن ساکنان این منطقه می‌توانند بصورت گسترده‌تر و با شرایط بهتر آب شرب بهداشتی در اختیار داشته باشند.

وی با اشاره به ساخت مدرسه‌ای توسط سازمان جهانی در این اردوگاه تصریح کرد: تلاش می‌شود در ملاقات‌هایی که با نمایندگان سازمان‌های جهانی داریم نیازمندی‌ها و مشکلات مهمانشهر را انتقال دهیم تا در ارتباط با ایجاد زیرساخت‌ها و تعمیر ابنیه کمک‌هایی را دریافت کنیم. 

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان افزود: اخیرا در ملاقات‌های صورت گرفته قول‌های مساعدی نیز داده شده که با پیگیری‌هایی که در سال جاری انجام خواهیم داد اطمینان داریم اقدامات مناسبی در مجموعه‌های تحت حمایت سازمان جهانی انجام دهیم.

انتهای پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید