سندرم خستگی مزمن چیست؟ Credihealth. وبلاگ


سندرم خستگی مزمن اختلالی است که در آن فرد مبتلا درجات بالایی از خستگی جسمی و ذهنی همراه با علائمی از جمله کمبود خواب خوب، دردهای عضلانی و مشکلات تمرکز یا یادآوری وقایع گذشته را تجربه می‌کند. سندرم خستگی مزمن که اغلب به عنوان CFS شناخته می شود، از نظر علمی به عنوان انسفالومیلیت تعریف می شود و در نتیجه می توان آن را به اختصار ME/CFS نیز نامید. اگرچه هیچ علت شناخته شده ای برای CFS وجود ندارد، اما گزینه های درمانی زیادی برای افراد دارای علائم این بیماری وجود دارد، از جمله جلسات درمانی، داروهای خواب، یا مراکز درمانی مسکونی.

علت سندرم خستگی مزمن چیست؟

متاسفانه علت CFS در حال حاضر مشخص نشده است. با این حال، محققان چندین نظریه در مورد اینکه چه چیزی ممکن است علائم مرتبط با CFS را ایجاد کند و چه چیزی ممکن است آنها را بدتر کند، دارند. بر اساس CDC، علل CFS آنها ممکن است شامل عفونت ویروسی یا باکتریایی، سیستم ایمنی ضعیف یا ضعیف، استرس یا فعالیت بدنی قابل توجه و تغییرات در سطح تولید هورمون باشند. برخی از مطالعات نشان می دهد که ژن ها ممکن است عاملی در ایجاد سندرم خستگی مزمن باشند، اگرچه این نیز قطعی نیست.

عوامل خطر مرتبط با CFS

CFS تا حد زیادی یک بیماری مزمن است احتمال ابتلای زنان به آن بیشتر از مردان است. این اختلال می تواند افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار دهد، اگرچه برخی از مطالعات نشان می دهد که اغلب در افراد بین ۴۰ تا ۵۰ سال اعمال می شود. ژن ها ممکن است خطر ابتلا به CFS را افزایش دهند، اگرچه این از نظر فنی قطعی نیست. آلرژی هایی که اثربخشی سیستم ایمنی را کاهش می دهند نیز احتمال ابتلا به بیماری را افزایش می دهند. برای بحث در مورد عوامل خطر بالقوه CFS، باید با پزشک عمومی یا پرستار ثبت نام شده خود صحبت کنید.

علائم سندرم خستگی مزمن

اکثر مطالعات CFS نشان می دهد که علائم بیماری از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. با این حال، چند علامت کلی وجود دارد که مشخصه این اختلال است و می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید چه زمانی ممکن است برای خود یا دیگران نیاز به درمان داشته باشید.

خستگی مداوم

تجربه خستگی مزمن از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما یک علامت برای هر فرد مبتلا وجود دارد – خستگی مداوم ناشی از خواب زیاد درمان نمی‌کند. این خستگی باعث می شود که فرد احساس کند که بخش های روزمره زندگی اش از دسترس طبیعی خارج شده است. تهیه غذا، حمام کردن و بلند شدن از رختخواب اغلب شبیه بالا رفتن از کوه است. استرس فیزیکی یا روانی قابل توجه می تواند احساس خستگی را افزایش دهد که می تواند علائم بیماری را بدتر کند.

کمبود خواب

افرادی که علائم CFS را کنترل می کنند ممکن است متوجه شوند که چرخه خواب طبیعی آنها منجر به به روز رسانی سطح انرژی یا استرس کلی آنها نمی شود. این کمبود کیفیت خواب ممکن است علائم دیگر را بدتر کند و ممکن است منجر به سایر مشکلات سلامت جسمی یا روانی مانند افسردگی شود.

سرگیجه هنگام حرکت

حرکات ساده و حرکاتی که به طور معمول طبیعی تلقی می شوند ممکن است باعث سرگیجه شدید در افراد مبتلا به CFS شود. این سرگیجه، همراه با خستگی اسکلتی عضلانی، بخشی از آن چیزی است که انجام روال عادی روزانه را در هنگام مدیریت علائم سندرم خستگی مزمن دشوار می کند. هم سرگیجه و هم کم خوابی ناشی از سندرم خستگی مزمن حداقل شش ماه طول می کشد، اگرچه برای اینکه به عنوان علائم قابل تشخیص توصیف شوند، باید در یک شروع خاص رخ داده باشند نه به عنوان یک احساس مداوم.

چالش با حافظه و تمرکز

تقریباً در همه موارد، CFS ها تمرکز را برای مدت طولانی دشوار می کنند، که می تواند درگیر شدن ذهنی در محل کار یا مدرسه را دشوار کند. مشکلات در به خاطر سپردن جزئیات خاص و حفظ تمرکز می تواند بر کیفیت یادگیری افراد تأثیر بگذارد یا در جنبه های مختلف شغل آنها اختلال ایجاد کند.

درد مفاصل یا عضله

فقدان خواب با کیفیت و خستگی عمومی یک فرد مبتلا به CFS ممکن است به سایر شرایط سلامتی منجر شود. یکی از شایع ترین علائم سندرم خستگی مزمن که از علائم اولیه دیگر ناشی می شود، درد مفاصل یا عضله، به ویژه در هنگام حرکت است. این درد می‌تواند جنبه‌های مختلف برنامه روزانه فرد را به چالش بکشد، از جمله عادات انجام تمرینات هوازی یا وزنه‌برداری منظم.

تشخیص سندرم خستگی مزمن

تشخیص CFS می تواند دشوار باشد زیرا انواع بیماری های دیگر با علائم مشابه وجود دارد و هیچ دلیل شناخته شده ای برای CFS وجود ندارد. یک متخصص پزشکی ابتدا بسیاری از بیماری های دیگر را رد می کند قبل از اینکه به این نتیجه برسد که علائم یک فرد باعث تشدید بیماری می شود. اختلالات خواب، از جمله سندرم پای بی قرار یا بی خوابی عمومی، معمولاً کنار گذاشته می شوند. افسردگی و سایر مسائل مربوط به سلامت روان ممکن است بسته به شدت علائم مشابهی داشته باشند.

درمان CFS

از آنجایی که هیچ دلیل شناخته شده ای برای CFS وجود ندارد و از آنجایی که CFS یک بیماری پیچیده است، بیشتر درمان ها به جای جستجوی درمان فوری، شدت علائم فرد را کاهش می دهند. داروهای ضد افسردگی، داروهای مسکن بدون نسخه و درمان آپنه خواب ممکن است در کاهش چالش های مرتبط با مدیریت CFS نقش داشته باشند. مشاوره، درمان عمومی و فیزیوتراپی می توانند اجزای ارزشمند یک برنامه درمانی جامع باشند. اگر شما مقابله با علائم سندرم خستگی مزمن یا اگر در مورد وضعیت سلامت فعلی خود مطمئن نیستید، به محض اینکه در مورد گزینه های درمانی احتمالی صحبت کردید، با پزشک خود صحبت کنید.

سوالاتی که باید در مورد CFS از یک متخصص پزشکی بپرسید

اگر با یک پزشک یا سایر متخصصان پزشکی قرار ملاقات گذاشته اید تا در مورد علائم و گزینه های درمانی احتمالی صحبت کنید، ممکن است بخواهید پاسخ هایی را برای برخی از سؤالات رایجی که ممکن است بپرسند آماده کنید. اینها عبارتند از: علائم شما چیست و چگونه تغییر کرده است؟ آیا با حافظه یا تمرکز خود مشکل دارید؟ روال خواب فعلی شما چگونه است؟

علاوه بر پاسخ به این سؤالات، باید چند سؤال بپرسید تا ایده بهتری در مورد چگونگی تسکین علائم خود در خانه داشته باشید. ممکن است بخواهید بپرسید که چگونه برنامه خواب خود را تغییر دهید یا به طور کلی کیفیت خواب خود را بهبود ببخشید. همچنین ممکن است بخواهید بپرسید که برای غلبه بر چالش های مرتبط با CFS در اسرع وقت، چه سطحی از فعالیت را باید برای هر روز هدف گذاری کنید.

سلب مسئولیت: اظهارات، نظرات و اظهارات در این نشریات صرفاً مربوط به نویسندگان و مشارکت کنندگان است و نه از Credihealth و سردبیر(ها).

با ۹۹۴-۹۹۴-۸۰۱۰ +۹۱ تماس بگیرید و با کارشناسان پزشکی Credihealth صحبت کنید. رایگان. برای انتخاب پزشک متخصص و کلینیک مناسب، مقایسه هزینه درمان از مراکز مختلف و بروز رسانی به موقع پزشکی کمک بگیرید

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر