سرطان ریه تعداد نگران کننده ای از زنان را می کشد – اما امیدی وجود دارددر سال ۲۰۱۳، آیوی الکینز شروع به تجربه درد شدید در ناحیه گردن و درد عجیب در آرنج خود کرد. در نهایت او نتوانست دست خود را دراز کند. پزشک مراقبت های اولیه فکر کرد که این یک آسیب بیش از حد کار است. اشعه ایکس هیچ چیز غیرعادی را نشان نداد و فیزیوتراپی نیز هیچ بهبودی ایجاد نکرد.

مادر ۲ فرزند ۴۷ ساله به پزشک ارتوپد مراجعه کرد و او MRI انجام داد و متوجه شد که یک توده استخوان او را فرسایش داده است. دکتر دستور بیوپسی را داد و الکینز متوجه شد که مبتلا به آدنوکارسینوم، نوعی سرطان ریه سلول غیر کوچک است.

الکینز دارای یک توده ۳ سانتی متری در لوب راست ریه اش بود و سرطان در سراسر بدنش به استخوان های گردن، آرنج، دنده ها، لگن و مغزش گسترش یافته بود.

الکینز گفت: “من ویران شده بودم، زیرا احساس می کردم از هیچ جا بیرون آمده است.” “من با درد در آرنج و گردنم وارد شدم و اکنون به مرحله ۴ سرطان ریه مبتلا هستم. هرگز تصور نمی کردم در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه باشم. آن زمان نمی دانستم که اکنون چه می دانم.”

“اگر ریه دارید، ممکن است به سرطان ریه مبتلا شوید”

به طور متوسط، سرطان ریه هر روز ۱۷۱ زن آمریکایی را می کشد – بیش از هر سرطان دیگری – و سالانه ۱۳۰۰۰۰ نفر در ایالات متحده. با وجود این واقعیت، سرطان ریه در زنان به جهاتی پنهان است. از آنجایی که سرطان سینه یا تخمدان مورد بحث قرار نمی گیرد، بودجه کمی برای تحقیقات وجود دارد و به دلیل این تصور غلط که سیگار تنها علت آن است، می تواند انگ قابل توجهی را به همراه داشته باشد.

دکتر گفت. سوخمانی پادا، MD، مدیر انکولوژی قفسه سینه در مرکز سرطان Cedars-Sinai در لس آنجلس، کالیفرنیا. و واقعیت این است که اگر ریه دارید، ممکن است به سرطان ریه مبتلا شوید.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) تخمین می زند که ۱۰ تا ۲۰ درصد از افراد مبتلا به سرطان ریه در ایالات متحده غیرسیگاری یا افرادی هستند که در طول زندگی خود کمتر از ۱۰۰ نخ سیگار کشیده اند. که سالانه به ۲۰ تا ۴۰ هزار نفر می رسد. حداقل یک مطالعه گزارش می دهد که تشخیص سرطان ریه در بین افراد غیر سیگاری در حال افزایش است، از ۸ درصد در سال های ۱۹۹۰ و ۱۹۹۵ به نزدیک به ۱۵ درصد در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳.

بر اساس یک مطالعه تحقیقاتی که در سال ۲۰۲۰ در مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر شد، زنان بیشتر در معرض خطر هستند. این مطالعه ۱۲۹۰۰۰ مورد سرطان ریه را مورد بررسی قرار داد و نشان داد که بروز موارد غیرسیگاری در زنان بالاتر بود (۱۶). ٪ از مردان، در ۱۰٪، در تمام سنین و نژادها. این مطالعه همچنین نشان داد که افراد مبتلا به آدنوکارسینوم، مانند الکینز، بیشتر از سایر انواع سرطان ریه، غیر سیگاری هستند.

مشخص نیست که چرا افراد غیرسیگاری به طور نامتناسبی تحت تاثیر قرار می گیرند یا چرا غیرسیگاری ها نرخ ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهند. بادا گفت: «تئوری هایی در مورد ژن ها یا هورمون ها وجود دارد، اما هیچ چیز خاصی وجود ندارد.

علائم، آزمایش و تشخیص

اکنون، به عنوان یک نجات یافته از سرطان ریه و مدافع، الکینز هشدار می دهد که افراد را به دو دسته «سیگاری» و «غیر سیگاری» تقسیم کنید تا از بدتر شدن این انگ. اما تشخیص موارد سرطان ریه در افراد غیر سیگاری مهم است، به ویژه به این دلیل که غربالگری با این نرخ های فزاینده همگام نبوده است. بادا گفت، اگرچه فناوری تشخیص زودهنگام وجود دارد، اما افراد غیرسیگاری معمولاً به اندازه افراد سیگاری از نظر سرطان ریه غربالگری نمی شوند، بنابراین اغلب در مراحل بعدی تشخیص داده می شوند.

بادا گفت: “در حال حاضر، غربالگری مبتنی بر تصویربرداری برای سرطان ریه با دوز کم سی تی سی تی داریم که مرگ و میر ناشی از سرطان ریه را تا ۲۰ درصد کاهش می دهد.” اما استانداردها [are] در درجه اول برای افرادی که در معرض مقداری سیگار بوده اند. و اگرچه ما این گزینه را برای تشخیص زودهنگام داریم، اما میزان جذب در ایالات متحده به طور متوسط ​​نسبتاً پایین بوده است.

در عوض، مانند الکینز، بیماران باید از علائم آگاه باشند و ممکن است مجبور شوند به پزشکان مختلف و در صورت امکان متخصصان مراجعه کنند تا تشخیص دهند که آیا سرطان ریه علت آن است یا خیر. اما پیچیده است. علائم ممکن است بسته به گسترش (متاستاز) سرطان و محل گسترش آن متفاوت باشد، مانند مورد الکینز و آرنج او.

بادا توضیح داد: “من یک انتهای طیف را دیده ام که در آن بیمار سرطان ریه دارد و هیچ علامتی ندارد، تا علائم مربوط به تومورهای ریه مانند سرفه، درد دیواره قفسه سینه، تنگی نفس یا حتی سرفه خونی.”

علائم همچنین می تواند شامل خستگی، بی اشتهایی و کاهش وزن غیرقابل توجیه باشد. هنگامی که فردی به سرطان ریه مبتلا می‌شود، تومورها اغلب به استخوان‌ها، کبد و مغز گسترش می‌یابند و اگر این اتفاق بیفتد، بیماران ممکن است علائم دیگری مانند درد استخوان، درد شکم، سردرد و مه مغزی را تجربه کنند.

درمان های هدفمند امید را برای بیماران تجدید می کند

هیچ راهی برای پیشگیری کامل از سرطان ریه وجود ندارد. با این حال، طبق گفته کلینیک مایو، افراد می توانند با اجتناب از مصرف تنباکو، خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهند. خانه های آنها را برای رادون بررسی کنید و هر گونه مشکل را برطرف کنید. اجتناب از مواد سرطان زا، که چیزهایی هستند که می توانند باعث سرطان شوند. ورزش کنید و میوه و سبزیجات فراوان بخورید.

برای افرادی که تشخیص داده شده اند، خبر خوب این است که درمان سرطان ریه دقیق تر و دقیق تر می شود. بادا گفت، جراحان ممکن است بتوانند تومورها را حذف کنند و اگر جراحی گزینه ای نباشد، بیمار برای درمان ترکیبی از شیمی درمانی، رادیوتراپی و ایمونوتراپی مورد ارزیابی قرار می گیرد. پزشکان همچنین می‌توانند یک آزمایش علائم حیاتی انجام دهند که شامل بیوپسی از تومور و جستجوی جهش‌ها (تغییرات) است که می‌تواند توسط داروهای خاص مورد هدف قرار گرفته و از بین برود.

بادا توضیح داد: «درمان‌های هدفمند شیمیایی عمدتاً برای هدف قرار دادن جهش‌های موجود در سرطان ریه خاص طراحی شده‌اند. “به خصوص در [metastatic cases]، ما نه هدف با درمان های هدفمند مرتبط داریم. و این درمان‌های هدفمند می‌توانند بسیار مؤثر باشند.»

چنین موردی برای الکینز بود، که آزمایش نشانگر زیستی را انجام داد که جهش پیدا کرد.

الکینز یک داروی هدفمند را که اخیراً توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده تأیید شده است، امتحان کرده و به آن پاسخ داده است. متاستازهای مغزی ناپدید شدند، استخوان دوباره در نواحی متاستاز رشد کرد و تومور ریه کوچک شد. در عرض چند هفته پس از شروع درمان، من واقعاً احساس کردم اوضاع در حال بهتر شدن است.

سه سال بعد، تومور اولیه ریه الکینز رشد کمی نشان داد و او داروی دیگری را برای درمان هدفمند مصرف کرد. او سپس تحت عمل جراحی قرار گرفت تا لوبی که تومور اولیه ریه در آن قرار داشت برداشته شود. الکینز به درمان هدفمند خود ادامه می دهد و اکنون دو سال است که هیچ نشانه ای از بیماری در او دیده نمی شود.

الکینز از درمان خود راضی بود. من یک زندگی عادی بسیار فعال دارم. برای افراد مبتلا به سرطان ریه امید زیادی وجود دارد و درمان‌های زیادی وجود دارد. علائم حیاتی آنها آزمایش شده و مشخص می شود که چه نوع سرطان ریه دارند، زیرا همه انواع سرطان ریه دیگر به یک شکل درمان نمی شوند.”

منابع
www.lungcancerprofiles.com

این منبع با پشتیبانی شرکت Pfizer ایجاد شده است.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر