رویداد در ایران – زندگی زاینده رود و گاوخونی به هم آمیخته استمالک –

رضا خلیلی ورزنه ، فعال محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار ایمنا اظهار داشت: تالاب گاوخونی سابقه طولانی دارد و رودخانه زاینده رود مادر تمدن های این منطقه است. این تحقیق در ابتدا در تالاب ها انجام شد. گاو گاوخونی و شهرک گاوین اصفهان است.

وی افزود: گاوخونی کنترل سیل را در اختیار دارد ، اما متأسفانه وضعیت خوبی ندارد و خوشبختانه تا به امروز زنده مانده است. در نهایت با گونه های فلامینگو ، غاز و اردک در تالاب به پایان رسید ، اما خبری از زندگی گذشته نبود. و این زیستگاه طبیعی از بین رفت.

وجود ذرات سمی در گرد و غبار کتان

این فعال طبیعت ادامه داد: مهاجرت پرندگان اتفاق نمی افتد و تالاب ها از مسیر مهاجرت جهان حذف می شوند. گاوخونی سالهاست که پناهگاه پرندگان بوده و پرندگان پس از استراحت به تالاب جنوبی رفته اند ، اما اکنون این محل استراحت پرندگان نمی توانند به مهاجرت خود ادامه دهند زیرا آنها خسته بودند و استراحت نداشتند و اتفاقاً از بین رفتند.

وی افزود: متأسفانه ذرات سمی در گرد و غبار گاوخونی اصفهان یافت می شود که بسیار آلوده کننده است و شرایط زندگی و سلامتی را برای مردم دشوار می کند ، در این شرایط اگر گاوخونی آسیب ببیند از بین می رود. منطقه تصرف شد ، بنابراین تالاب و جریان زاینده رود جدا از یکدیگر ناپدید شدند.

کنترل سیل از طریق گاوخونی

خلیلی ورزنه گفت: تخریب تالاب ها خطرات زیادی را به همراه دارد ، خوب و خاکی است و می توان آن را رها کرد ،

وی افزود: “سه منبع عمده گرد و غبار در مناطق آران و بیدگل ، خور ، بیابانک و گاوخونی وجود دارد. اگر این وضعیت ادامه یابد ، گرد و غبار می تواند تا شعاع 700 کیلومتری اطراف حفره مرکزی افزایش یابد. در گاوخونی کار دشواری است. کمک به مردم و افسران اجازه دهید همه در این مسیر قدم بزنند و تلاش کنند.

دیدگاهتان را بنویسید