دانشگاه های هنر ایران منحصر به فرد ترین در آسیای غربی


به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سازمان امور دانشجویان، آیین نکو داشت تودیع رئیس پیشین دانشگاه هنر شیراز و معارفه سرپرست جدید دانشگاه با حضور هاشم داداش پور معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان و سلمان پور معاون بورس و امور دانشجویان خارج سازمان در سالن مجتمع رفاهی دانشگاه شیراز برگزار شد.

رئیس سازمان امور دانشجویان در این مراسم گفت: میزان تمایل به حوزه هنر در جامعه به شدت افزایش یافته است که باید برای آن ظرفیت سازی کنیم.

وی ادامه داد: دانشگاه هنر شیراز  هنوز در مرحله رشد اولیه خودش هست که باید همواره مراقبت کرد تا به بلوغ برسد. اتفاق های مبارکی در این زمینه افتاده است که می‌توان به حضور ۲۲ عضو هیئت علمی و افزوده شدن ۱۰ عضو هیئت علمی دیگر به این جمع اشاره کرد که این موضوع نشان دهنده این است که به پیشرفت این دانشگاه توجه شده و اگر ادامه‌دار شود ما شاهد دانشگاهی خواهیم بود که در مناسبات ملی و فراملی اثرگذار است.

 داداش پور بیان کرد: ما در دهه ۱۳۸۰ تقریبا در دانشگاه‌های محدودی دانشکده هنر داشتیم.  در این دهه، شاهد توجه به مقوله هنر در دانشگاه ها و بازگشایی دانشکده‌های مختلف هنر در سراسر کشور بودیم که این موضوع نشان از توجه حاکمیت به این بخش دارد.

وی گفت: طبق آمار های رسمی سازمان سنجش کشور در کنکور سال ۱۳۹۰ ، حدود ۱۷/۴ درصد از شرکت کنندگان کنکور متقاضی حوزه های هنر بوده اند، این آمار  سیر صعودی داشته و در سال ۱۴۰۱ تعداد داوطلبان هنر  به حدود ۱۶۱ هزار نفر و سهم هنر نسبت به کل داوطلبان دانشگاه ها به بالای ۱۱ درصد رسیده است که این آمارها نشان دهنده توجه هرچه بیشتر داوطلبان دانشگاه ها به حوزه هنر می باشد .
وی ادامه داد: اگر ما بخواهیم پاسخگوی نیاز و مطالبات خانواده‌ها و جامعه باشیم باید حدود ۵ تا ۶ برابرتعداد صندلی های دانشگاه ها را افزایش دهیم تا بتوانیم پاسخ گوی نیازهای جامعه و خانواده ها در حوزه باشیم.

رئیس سازمان امور دانشجویان  خاطر نشان کرد : وقتی به میراث هنری جهان اسلام را بررسی می کنیم، می بینیم که دو سوم از هنر اسلامی جهان به شکل مستقیم و غیره مستقیم از هنر ایرانی-اسلامی متاثر شده است و امروزه نیز تعداد دانشگاه های ایران در خاورمیانه در حوزه هنر منحصر به فرد می باشد لذا جا دارد برای تقویت و توسعه آنها توجه بیشتری صورت بگیرد.

وی افزود: چند کلان شهر ایران از جمله شیراز از دیرباز دارای مکتب هنری خاص خود بوده اند که میراث هنری ما متاثر از این مکتب های هنری است هر چند این روزها خبری از حیات این مکاتب نیست که احیای مجدد آن و جریان سازی هنری در جهان اسلام از جمله وظایف دانشگاه های هنر محسوب می شود.

وی گفت: تبدیل استعداد ها و ظرفیت های بالقوه هنری ایران، رسالت اصلی دانشگاه های هنر می باشد که امید است با رشد و بلوغ دانشگاه هنر شیراز و حمایت وزارت علوم، دانشگاه هنر شیراز نه تنها در شیراز بلکه در جنوب ایران بتواند رسالت خود را با موفقیت به انجام برساند.

انتهای پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید