دانستن حقایق در مورد ویروس کرونا (کووید-۱۹)


COVID-19 نام بیماری ناشی از کرونا ویروس SARS-CoV-2 است. این ویروس می تواند منجر به بیماری جدی و مرگ شود، اما واکسن هایی برای کاهش این خطر وجود دارد.

همچنین اطلاعات زیادی درباره کووید-۱۹، از واکسن‌ها گرفته تا درمان‌ها، در دسترس است، اما همه چیزهایی که می‌خوانید کاملاً دقیق نیستند. این امر باعث می شود که دانستن حقیقت چیست. مطالب زیر را در مورد حقایق این بیماری بخوانید.

راهی برای سلامتی بهتر

بیماری کووید-۱۹ چیست؟

COVID-19 (بیماری کروناویروس ۲۰۱۹) یک بیماری است که توسط ویروسی به نام SARS-CoV-2 ایجاد می شود و در دسامبر ۲۰۱۹ کشف شد. این بیماری بسیار مسری است و به سرعت در سراسر جهان گسترش یافته است. ایالات متحده در حال حاضر بیشترین تعداد موارد و مرگ و میر ناشی از COVID-19 را دارد.

ویروس ها دائماً در حال تغییر هستند که امری عادی و قابل انتظار است. به اینها “متغیر” می گویند. انواع دلتا و اومیکرون در کشور شایع ترین هستند و ممکن است علائم کمی متفاوت ایجاد کنند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) این متغیرها را پیگیری می کند.

در حالی که COVID-19 اغلب علائم تنفسی مشابه علائم سرماخوردگی، آنفولانزا یا ذات الریه ایجاد می کند، می تواند سایر قسمت های بدن را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

علائم بیماری کووید-۱۹ چیست؟

علائم شایع COVID-19 شامل تب، سرفه، احتقان، تنگی نفس، لرز، دردهای عضلانی و از دست دادن چشایی یا بویایی است. CDC زمانی که دمای اندازه گیری شده فرد حداقل ۱۰۰.۴ درجه فارنهایت باشد، تب دارد. [۳۸° C]. این علائم ۲ تا ۱۴ روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر می شوند. بسیاری از افراد آلوده به کووید-۱۹ علائم خفیفی دارند. این علائم می تواند باعث شود که احساس کنید آنفولانزا یا سرماخوردگی دارید. با این حال، برخی از افراد هیچ علامتی ندارند و برخی دیگر علائم شدید دارند. در برخی موارد، COVID-19 می تواند کشنده باشد.

افرادی که مشکلات سلامتی مزمن یا سیستم ایمنی ضعیفی مانند بیماری قلبی، بیماری ریوی یا دیابت دارند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های جدی هستند. به همین ترتیب، هر چه سن شما بالاتر می رود، خطر ابتلا به یک بیماری جدی بیشتر می شود.

مردم چگونه به COVID-19 مبتلا می شوند؟

رایج ترین راه برای ابتلا به COVID-19 استنشاق قطرات تنفسی در هوا است. هنگامی که فرد مبتلا به کووید-۱۹ نفس می کشد، سرفه یا عطسه می کند، قطرات ریز از دهان و بینی او خارج شده و به هوا می روند. شما نمی توانید این قطرات را ببینید. اگر در فاصله ۶ فوتی این فرد قرار دارید، ممکن است در این قطرات نفس بکشید. شما نمی دانید که این کار را انجام داده اید. اما با انجام این کار، میکروب هایی که باعث COVID-19 می شوند ممکن است وارد بدن شما شوند.

اگر سطحی را لمس کنید که یک فرد آلوده آن را لمس کرده است، COVID-19 را نیز می توان به اشتراک گذاشت. برخی از نمونه‌ها عبارتند از دستگیره‌های در، دکمه‌های آسانسور و چرخ‌های خرید. اگر چشم، بینی یا دهان خود را لمس کنید، میکروب ها می توانند وارد بدن شما شوند.

چگونه آزمایش کووید-۱۹ بگیرم؟

اگر فکر می کنید مبتلا به کووید-۱۹ هستید، در خانه بمانید و با پزشک خانواده خود تماس بگیرید تا در مورد اقدامات بعدی چه کاری انجام دهید. اطلاعات مربوط به گزینه‌های آزمایش کووید-۱۹ و در دسترس بودن همچنان در حال تغییر است. در حال حاضر، گزینه های آزمایش در مطب پزشکان، سیستم های بهداشتی، دفاتر بهداشت عمومی محلی، داروخانه ها و حتی برخی از مدارس موجود است. آزمایش‌های خانگی سریع کووید-۱۹ نیز وجود دارد، اما در دسترس بودن ممکن است متفاوت باشد.

درمان کووید ۱۹ چیست؟

بیشتر اوقات، درمان کووید-۱۹ شامل درمان علامتی است که می‌تواند در خانه انجام شود. اغلب شبیه درمان آنفولانزا (آنفولانزا) یا علائم سرماخوردگی است. برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری شدید هستند، پزشک ممکن است درمان های اضافی مانند آنتی بادی های مونوکلونال یا داروهای خوراکی را تجویز کند.

  • در خانه بمانید.
  • در صورت امکان، در اتاقی جدا از سایرین خانه خود بمانید. شما می خواهید دور بمانید تا دیگران را بیمار نکنید.
  • با دکترت تماس بگیر آنها به شما خواهند گفت که برای درمان علائم خود چه کاری انجام دهید.

در آگوست ۲۰۲۱، CDC نسبت به استفاده از ایورمکتین هشدار داد. ایورمکتین مجاز یا تایید نشده است توسط FDA برای پیشگیری یا درمان COVID-19. مصرف ایورمکتین برای درمان کووید-۱۹ زمانی که خارج از مصارف مورد نظر مصرف شود، می تواند باعث بیماری شدید شود.

آیا واکسنی برای پیشگیری از کووید-۱۹ وجود دارد؟

سه واکسن COVID-19 تایید شده برای استفاده اضطراری در ایالات متحده از Pfizer-BioNTech، Moderna و Johnson & Johnson (Janssen) هستند.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) واکسن ها را مجاز کرده است، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها واکسن کروناویروس Pfizer-BioNtech را برای افراد ۱۲ سال یا بیشتر و واکسن های مدرنا و جانسون و جانسون برای افراد ۱۸ سال یا بالاتر توصیه کرده است. . در آگوست ۲۰۲۱، سازمان غذا و دارو تأیید کاملی را برای واکسن Pfizer-BioNTech، که اکنون به نام Comirnaty شناخته می شود، اعطا کرد. این به این معنی است که این واکسن به شدت برای استفاده در افراد ۱۶ سال یا بیشتر است. این واکسن همچنان می تواند تحت مجوز استفاده اضطراری برای کودکان ۱۲ تا ۱۵ ساله استفاده شود.

در بیشتر موارد، واکسن mRNA بر واکسن جانسون و جانسون ارجحیت دارد. با این حال، هر سه در دسترس هستند و در پیشگیری از بیماری شدید و مرگ، به ویژه پس از دوز تقویت کننده، موثر هستند.

واکسن ها با جلوگیری از ورود ویروس SARS-CoV-2 به سلول ها و ایجاد COVID-19 از شما در برابر بیماری شدید محافظت می کنند. اما واکسن ها از ابتلا و احتمالاً انتشار ویروس جلوگیری نمی کنند. همچنین، چند هفته پس از دوز دوم واکسن برای بهترین محافظت لازم است.

درباره واکسن‌ها در سؤالات متداول واکسن COVID-19 بیشتر بخوانید.

واکسن تقویت کننده چه کاری انجام می دهد و آیا باید واکسن تقویتی بزنم؟

هر فرد واجد شرایط باید دوز تقویت کننده واکسن COVID-19 دریافت کند. “دوز تقویت کننده” یک دوز مکمل واکسن است که زمانی که پاسخ ایمنی به سری اولیه واکسن کافی است، اما ممکن است در طول زمان کاهش یابد، به افراد داده می شود. داده ها نشان می دهد که تقویت کننده ها اثربخشی واکسن را افزایش می دهند. تقویت‌کننده‌های واکسن در حال حاضر راه‌های محبوبی برای بهبود محافظت از ویروس و به ویژه حمایت از افرادی هستند که در معرض خطر ابتلا به عوارض ناشی از COVID-19 هستند.

مراکز کنترل بیماری (CDC) و آکادمی پزشکان خانواده آمریکا (AAFP) توصیه می کنند که افراد کاملاً واکسینه شده دوز تقویت کننده را برای بهترین محافظت دریافت کنند. درباره تقویت کننده های واکسن COVID-19 بیشتر بدانید.رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر