حقایق سریع: آنچه والدین باید در مورد مننژیت B بدانندبررسی بالینی توسط دکتر کارن بانی

  • مننژیت B یک بیماری غیر معمول اما جدی است که توسط باکتری ایجاد می شود نایسریا مننژیتیدیس. پنج گروه از نایسریا مننژیتیدیس مننژیت باکتریایی باعث ایجاد موارد زیر می شود: A، B، C، W و Y.
  • مننژیت می تواند منجر به عفونت پوشش محافظ مغز و نخاع یا عفونت خون شود که به سپتی سمی معروف است.
  • باکتری هایی که باعث مننژیت B می شوند، زمانی که فرد باردار یا آلوده در تماس نزدیک با فرد دیگری باشد، پخش می شود. فعالیت های روزانه مانند سرفه، عطسه، بوسیدن، زندگی در محله های نزدیک و به اشتراک گذاشتن نوشیدنی ها و ظروف می تواند باعث گسترش باکتری ها شود.
  • بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸، بیش از ۶۰ درصد از موارد مننژیت که در افراد ۱۶ تا ۲۳ ساله رخ داده است، ناشی از مننژیت B بوده است.
  • علائم مننژیت B می تواند به صورت سردرد شدید، تب بالا و سفت شدن گردن شروع شود. این علائم را اغلب می توان با آنفولانزا اشتباه گرفت. برخی از افراد دارای علائم اضافی مانند حالت تهوع یا استفراغ، سردی دست و پا، تنفس سریع، بثورات پوستی بنفش تیره و خستگی هستند.
  • علائم می توانند خیلی سریع ایجاد شوند و حتی ممکن است کشنده شوند. اگرچه اکثر افراد از مننژیت B بهبود می یابند، برخی از موارد می تواند منجر به موارد دیگر شود، از جمله ناتوانی های دائمی، آسیب مغزی، از دست دادن اندام ها و احتمالاً مرگ.
  • هرکسی ممکن است به مننژیت مبتلا شود، اما میزان ابتلا به این بیماری در نوجوانی به اوج خود می رسد و بالاترین میزان آن در میان نوجوانان و جوانان بین ۱۶ تا ۲۳ سال است. کسانی که در محله‌های نزدیک مانند خوابگاه‌های کالج یا پادگان‌های نظامی زندگی می‌کنند، به‌ویژه در معرض خطر هستند زیرا نوشیدنی‌ها، ظروف، حمام و مکان‌های دیگر مشترک هستند.
  • واکسیناسیون موثرترین راه برای محافظت از خود است. دو نوع واکسن وجود دارد: یکی برای گروه های A، C، W، و Y و دیگری برای گروه B. در حالی که بیشتر نوجوانان در برابر مننژیت A، C، W و Y واکسینه می شوند (برای کودکان ۱۱ تا ۱۲ ساله توصیه می شود. دوز تقویت کننده در سن ۱۶ سالگی، اکثر نوجوانان و بزرگسالان جوان واکسن مننژیت B (توصیه شده برای کودکان ۱۶-۲۳ ساله) را دریافت نکرده اند. در سال ۲۰۲۰، هفت نفر از هر ۱۰ نوجوان ۱۷ ساله در ایالات متحده یک دوز واکسن مننژیت B را دریافت نکردند. واکسیناسیون مننژیت B تا اواخر سال ۲۰۱۴ در دسترس نبود.
  • حتماً از پزشک خود در مورد واکسن مننژیت B سوال کنید. اگرچه واکسیناسیون ممکن است از همه محافظت نکند، اما بهترین دفاع در برابر بیماری است.

این منبع با پشتیبانی GSK Corporation ایجاد شده است.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر