تمرین انعکاسی | وبلاگ HealthSkills


در کاردرمانی و برخی دیگر از حرفه های بهداشتی، تمرین بازتابی بخش حیاتی فعالیت بالینی حرفه ای است. در موارد دیگر – نه چندان. و اصطلاح تمرین بازتابی انبوهی از مفروضات به آن متصل است، بنابراین ممکن است برای افراد مختلف معنای متفاوتی داشته باشد.

فکر کردم امروز کمی در مورد رفلکسولوژی فکر کنم زیرا فکر می کنم باید بخشی از کار با افرادی باشد که درد دارند. این به ما کمک می کند تا از ذهنیت خود خارج شویم (زمانی که این کار به خوبی انجام شود)، و فضایی را برای سؤال از آنچه انجام می دهیم و چرا آن را انجام می دهیم باز می کند – و همانطور که همه می دانید، سؤال بخشی از شخصیت من است!

طبق ویکی پدیا (نه! منبع آکادمیک نیست – اما در این مورد بسیار مفید است)».تمرین بازتابی توانایی تأمل در اعمال خود به منظور اتخاذ نگرش یا نگرش انتقادی نسبت به عملکردهای فرد و همسالانش و درگیر شدن در فرآیند انطباق و یادگیری مستمر است» (Schon, D, 1983). به عبارت دیگر، ما اقدام می‌کنیم و سپس از کاری که انجام داده‌ایم عقب می‌نشینیم تا به صورت انتقادی آن را ارزیابی کنیم. فرآیند پیچیده ای که در آن شخص دیگری به ما کمک می کند این سوالات را بپرسیم یا آنچه را که انجام داده ایم با یک نظریه یا روش دیگری مقایسه کنیم.

اعتراف می کنم در مورد اینکه چقدر خوب رفلکسولوژی انجام می دهیم (به طور کلی «ما انسان ها») تردید داشتم. این به این دلیل است که ما به طور باورنکردنی در برابر خطاهای شناختی مانند تعصب لنگر انداختن، هزینه، غفلت، اثرات کادربندی، سوگیری در دسترس بودن، سوگیری منافع اختصاصی و تفکر گروهی آسیب پذیر هستیم (به اسکات و همکاران، ۲۰۱۷ مراجعه کنید). نکته دشوار در مورد این سوگیری ها این است که آنها ضمنی هستند: اینکه ما اغلب فراموش می کنیم که آنها را انجام می دهیم. برای مبارزه با آن باید گام‌های آگاهانه برداریم، و بیشتر ما یاد نگرفته‌ایم که چگونه این کار را انجام دهیم. حتی زمانی که فرد دیگری را به عنوان مربی داریم که با او کار کنیم، می‌توانیم گرفتار تعصبات خود شویم و در انتقاد از آنچه که فکر می‌کنیم «عادی» است شکست بخوریم.

لیلینفلد و باسترفیلد (۲۰۲۰) با من موافق هستند و خاطرنشان کردند که نظریه و عمل بازتابی به درک مشکلات استفاده از درون نگری برای آگاهی از سوگیری ها بستگی ندارد (زیرا ما از این سوگیری های ذاتی آگاه نیستیم)، این خودارزیابی اغلب نادیده گرفته می شود. زمینه هایی که در آنها بسیار احساس اعتماد به نفس می کنیم یا می ترسیم که نمی دانیم و نمی خواهیم بپذیریم که در حال مبارزه هستیم و اغلب از تجربه درس نمی گیریم. ببخشید

با این حال، شواهد کافی وجود دارد که نشان می‌دهد از طریق استفاده از تمرین بازتابی، افراد می‌توانند مهارت‌های فراشناختی را توسعه دهند که در آن مفروضات خود را بررسی می‌کنند، شکاف‌های دانش خود را شناسایی می‌کنند، به دنبال اطلاعات جدید برای پر کردن آن شکاف‌ها هستند و سپس آن دانش را در عمل امتحان می‌کنند. زیبارت و مک درمید، ۲۰۱۹).

ولی چگونه آیا ما این کار را انجام می‌دهیم و به نتایج بهتری برای افرادی که امیدواریم به آنها کمک کنیم منجر می‌شود؟

لیلینفلد و باسترفیلد (۲۰۲۰) ایده‌هایی ارائه می‌دهند – و ما را از پذیرش پزشک بر حذر می‌دارند. سیر کردن با یک فرآیند تمرین بازتابی با یک راهنما اثربخشی. آنها پیشنهاد می کنند برای درک انحراف به تحقیقات تکیه کنید: چیزهایی مانند “در نظر گرفتن عکس” یا “در نظر گرفتن جایگزین” سوالات عمدی هستند که پزشکان می توانند از خود بپرسند. پزشکان می پرسند “چگونه می توانم شهود جایگزین را آزمایش کنم؟” می تواند رویکرد مفیدی باشد. پیشنهاد به پزشکان و ناظران/مرشدها برای عقب نشینی از فرآیند تصمیم‌گیری «دیدگاهی بیرونی» داشته باشند، زیرا «نظارت‌کنندگان شخص ثالث بی‌علاقه» ممکن است به شکستن تمایل ما به نادیده گرفتن شیوه‌های عادی فقط به دلیل آشنایی آنها کمک کند (و شاید به ما کمک کنند که مایل باشیم. نسبت به خود آسیب پذیر و دلسوز باشیم نه اینکه دفاعی باشیم).

من گمان می‌کنم که پزشکانی که در مدیریت درد کار می‌کنند، می‌توانند با یک رابطه مستمر با یک سرپرست خوب عمل کنند. این شخصی نیست که خود را “خط تمام خرد” می داند، نه یک “راهنما” که مسئول شکل دادن شفا دهندگان به چیزی جدید است، بلکه در عمل مانند یک عدسی آینه است. یک شریک خنثی اما حامی که می تواند سوالاتی مانند “من نمی دانم آیا می توانیم از آن استفاده کنیم؟” [novel theory] برای کشف آنچه اتفاق می افتد» یا «اگر به آن فکر کنیم چه می شود [opposite theory] برای مدتی ببینیم چه می آموزیم.”

در شرایطی که ما کاملاً مطمئن هستیم که یک رابطه علّی بین X و Y وجود دارد، و در آنجا که درمان A تنها گزینه مناسب است، ممکن است فقط نیاز داشته باشیم که تشخیص درست را انجام داده‌ایم یا خیر. در آموزش/توانبخشی/مدیریت درد، ما اطمینان کمی داریم، و خیلی کمتر ما را راهنمایی می کند، فردی که درد دارد. این شخص اغلب در موقعیت بسیار آسیب پذیری قرار دارد که به ما اعتماد می کند تا با او کار درست را انجام دهیم. اگر آنها را ناامید کنیم و مطمئن شویم که حق با ماست بدون اینکه به چالش کشیده شویم، می توانیم به آنها آسیب بزرگی وارد کنیم.

لیلینفیلد، سو و باسترفیلد، سی (۲۰۲۰). تمرین متفکرانه در روانشناسی بالینی: بازتابی از علوم پایه روانشناسی. روانشناسی بالینی: علم و عمل، ۲۷ (۴). https://doi.org/10.1111/cpsp.12352

شان، دونالد آ. (۱۹۸۳). متخصص رفلکسولوژی: حرفه ای ها در محل کار چگونه فکر می کنند. نیویورک: کتاب های پایه. شابک ۹۷۸-۰۴۶۵۰۶۸۷۴۶. OCLC8709452.

اسکات، آی.ای.، به زودی، جی.، الشاوگ، ای.جی.، و لیندنر، آر. (۲۰۱۷، ۱۵ مه). مقابله با سوگیری های شناختی در دست کم گرفتن مراقبت های کم ارزش. مجله پزشکی استرالیا، ۲۰۶ (۹)، ۴۰۷-۴۱۱. https://doi.org/10.5694/mja16.00999

زیبارت، سی، و مکدرمید، جی سی (۲۰۱۹). تمرین بازتابی در فیزیوتراپی: مروری بر دامنه فیزیوتراپی، ۹۹ (۸)، ۱۰۵۶+.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر