آیا مودافینیل برای تنظیم خواب موثر است؟


آیا مودافینیل به مشکلات خواب کمک می کند؟

فردی که در طول روز همچنان خواب‌آلود است به همان دلیل به مودافینیل می‌رسد، فردی که شب‌ها نمی‌تواند بخوابد به سراغ قرص‌های خواب‌آور می‌رود. با توجه به اینکه این دارو وظیفه خود را برای بیدار نگه داشتن شما و بهبود عملکرد شناختی به خوبی انجام می دهد، جای تعجب نیست که برخی آن را یک داروی نوتروپیک یا هوشمند – یکی از محبوب ترین داروها برای ترک می دانند.

با این حال، با وجود سال‌ها تحقیق روی این دارو، کارشناسان هنوز نتوانسته‌اند بگویند واقعاً چگونه عمل می‌کند. در عوض، آنها شواهد زیادی دارند که نشان می‌دهد این دارو به طور موثر اختلالات خواب را مدیریت می‌کند. برخی از آزمایشات در حال انجام نشان می دهد که مودافینیل یک درمان مناسب برای بسیاری از شرایط سلامت روان مانند اسکیزوفرنی و اختلال مصرف مواد است.

قبل از در نظر گرفتن مودافینیل چیزهای زیادی باید در نظر گرفت آن را آنلاین بخرید. این مقاله پیچ و مهره های مودافینیل و ایده هایی در مورد چگونگی تنظیم خواب را توضیح می دهد.

زمینه

منشا این دارو را می توان در فرانسه در سال ۱۹۷۴ جستجو کرد، زمانی که شیمیدانان یک شرکت داروسازی مولکولی جدیدی به نام آدرافینیل را کشف کردند. آزمایشات اولیه روی موش نشان داد که آدرافینیل باعث افزایش قابل توجهی در فعالیت حرکتی بدون اثرات معمول محرک هایی مانند فشار خون بالا می شود.

مودافینیل تا دو سال بعد که یک شرکت دارویی دیگر به دنبال ماده ای بود که می تواند عملکرد شناختی را در میان سالمندان بهبود بخشد، کشف نشد. در اوایل دهه ۱۹۸۰، هر دو دارو وارد بازار شدند و مودافینیل برای درمان پرخوابی تجویز می شد.

تفاوت بین این دو دارو از اثربخشی آنها ناشی می شود – مودافینیل قوی تر از آدرافینیل است. دوز ۱۰۰ میلی گرم مودافینیل می تواند همان اثر دوز ۳۰۰ میلی گرم آدرافینیل را داشته باشد. مودافینیل نیز سریعتر اثر می کند، در عرض ۹۰ دقیقه پس از مصرف دارو، در مقابل ۱۵۰ دقیقه برای آدرافینیل.

با این حال، قدرت مودافینیل برای دولت فدرال کافی است تا آن را به عنوان یک داروی برنامه IV طبقه بندی کند. در حالی که نسبت به داروهای جدول III و بالاتر احتمال سوء مصرف کمتری دارد، مودافینیل به نسخه پزشک نیاز دارد. همچنین بسیار گران است، با هزینه متوسط ​​۲۰ تبلت در ۳۰۰ دلار.

نقشزن خواب آلود در محل کار خمیازه می کشد.

روش مودافینیل برای بیدار نگه داشتن مردم تا اوایل دهه ۱۹۹۰ که اولین مطالعات منتشر شد تا حد زیادی یک رمز و راز باقی ماند. این مطالعات نشان داد که این دارو سه اثر شناخته شده دارد:

  • بازجذب دوپامین را مهار می کند

کارشناسان مودافینیل را به عنوان یک مهارکننده بازجذب دوپامین (DRI) طبقه بندی می کنند، البته یک مهارکننده ضعیف. به عنوان یک DRI، مودافینیل از سلولی که دوپامین دریافت کرده است از آزاد کردن آن به سلولی که آن را ارسال کرده است جلوگیری می کند. این به طور موثری از جذب مجدد جلوگیری می کند و باعث می شود که سلول دیگر دوپامین بیشتری تولید کند تا جبران شود. در نتیجه، سطح دوپامین در فضای بین سلول‌ها افزایش می‌یابد که به شکاف سیناپسی معروف است.

مطالعات متعددی بر نقش دوپامین در بیداری. اول، از ترشح نوراپی نفرین توسط غده صنوبری جلوگیری می کند، پیش نیازی برای تولید ملاتونین، که چرخه خواب شما را تنظیم می کند. علاوه بر این، افراد مبتلا به بیماری هایی مانند نارکولپسی معمولاً احساس خواب آلودگی می کنند زیرا تولید دوپامین را محدود می کنند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ منتشر شده در مجله بین المللی نوروسیکوفارماکولوژی نشان داد که DRI برای مودافینیل از ۵۱.۴٪ برای دوز ۲۰۰ میلی گرم تا ۵۶.۹٪ برای دوز ۳۰۰ میلی گرم متغیر است. این اعداد با متیل فنیدیت، یک محرک که به طور گسترده برای مدیریت اختلال کمبود توجه (ADD) و اختلال کمبود توجه بیش فعالی (ADHD) استفاده می شود، قابل مقایسه است.

  • تشنج های صرع را تسکین می دهد

در سال ۲۰۱۱، محققان در بیمارستان زنان و بریگهام در بوستون، اثرات مودافینیل را بر روی ۲۰۵ بیمار صرعی با یک رژیم دارویی ۱۰ ساله آزمایش کردند. در حالی که تعداد کمی پس از مصرف دارو شروع به تشدید علائم صرع کردند، این مطالعه هیچ ارتباطی بین این دارو و شروع تشنج در میان اکثر بیماران پیدا نکرد.

مطالعات نشان داده‌اند که خواب‌آلودگی بیش از حد در طول روز (EDS) یکی از علائم رایج تشنج‌های صرع است. این بیماری خواب شبانه فرد را مختل می کند و در نتیجه خواب غیرعادی در روز ایجاد می کند. EDS نیز از عوارض داروهای ضد صرع است.

خواص ضد تشنج ذاتی مودافینیل آن را قادر می سازد تا در صورت نیاز فعالیت مغز را کاهش دهد، بنابراین دفعات تشنج های صرع را کاهش می دهد. کارشناسان بر این باورند که پتانسیل سوء مصرف کم مودافینیل به آن نسبت به اکثر داروهای شناخته شده برتری می دهد.

  • عملکرد شناختی را تقویت می کند

هنگامی که صنعت مودافینیل را به عنوان داروی هوشمندی که می‌تواند عملکرد شناختی فرد را تقویت کند، به بازار عرضه کرد، به طور قابل‌توجهی نسبت به آن شک و تردید را جلب کرد. همانطور که قبلا ذکر شد، محققان هنوز به طور کامل تعیین نکرده اند که یک دارو چگونه عمل می کند، حتی با وجود افزایش شواهد علمی.

با این حال، چنین شواهد فزاینده ای دقیقا همین را نشان می دهد. بررسی سیستماتیک بیش از دوجین مقاله بین سال‌های ۱۹۹۰ و ۲۰۱۴ نشان داد که مودافینیل مهارت‌های برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری فرد را بهبود می‌بخشد، و بیشتر در هنگام انجام کارهای پیچیده‌تر برای مدت طولانی. همچنین شایان ذکر است که محققان این اثرات را در افراد سالم به جای همتایان کم خواب خود مشاهده کردند.

آیا کسی هنوز می تواند حدس بزند که مودافینیل چگونه کار می کند بهبود تفکر. اما نویسندگان بررسی گفتند که یک نظریه قوی این است که غلظت کاتکولامین در مغز را مدیریت می کند. دوپامین یکی از این کاتکولامین ها است.

اثرات جانبی

محققان دریافته اند که مودافینیل به اندازه سایر داروها عوارض جانبی ندارد. به همین دلیل، این دارو کاربردهایی فراتر از داروهای تجویزی دارد. در سال ۲۰۰۳، نیروی هوایی ایالات متحده استفاده از آن را در میان خدمه هوایی که ساعات طولانی پرواز می کنند، تایید کرد و جایگزین دکستروآمفتامین مورد سوء استفاده احتمالی شد.

با این حال، عوارض جانبی مودافینیل قابل توجه است. به گفته دونگسو کیم، استاد آکادمی نیروی هوایی کره، اثرات بیداری مودافینیل می تواند فشار خون و ضربان قلب را در حالت استراحت افزایش دهد. این ممکن است به این معنی باشد که افراد مبتلا به بیماری قلبی ممکن است به هر دلیلی مجاز به مصرف این دارو نباشند.

کیم همچنین تاکید می‌کند که هیچ داروی هوشمندی نمی‌تواند جایگزین خواب کافی شود، مهم نیست که چقدر موثر یا بالقوه مورد سوء استفاده قرار گیرد. مودافینیل ممکن است به خواب آلودگی در طول روز کمک کند، اما نه با مزایای دیگر استراحت مناسب، که در درجه اول با تقویت سیستم ایمنی عمل می کند. جستجوی مودافینیل به دلایلی غیر از نارکولپسی یا سایر شرایط واجد شرایط می تواند به این معنی باشد که فرد تحت استرس شدید یا شدید است، که مودافینیل برای درمان آن طراحی نشده است.

نتیجه

اگرچه مطالعه بیشتری مورد نیاز است، اما ثابت شده است که مودافینیل یک داروی موثر برای تنظیم خواب است. با تغییر نحوه استفاده سیستم عصبی از مواد شیمیایی مغز مانند دوپامین، فرد را قادر می‌سازد تا در طول روز بیدار بماند و شبانه خوب استراحت کند. بهبود در مهارت های شناختی آنها به عنوان یک امتیاز خوش آمدید است.

با این حال، هزینه و وضعیت بالای آن به عنوان یک داروی جدول IV، استفاده از آن را به هر کسی که نسخه دارد محدود می کند. بعید است که مودافینیل در سال های آینده شاهد استفاده بدون نسخه باشد، اگرچه تحقیقات مداوم که اثرات مثبت آن را برجسته می کند ممکن است آن را تغییر دهد. به این ترتیب، خواب کافی بهترین گزینه نسبت به هر داروی شگفت انگیزی است.

به‌عنوان جامع‌ترین آزمایشگاه خواب آلاسکا، کلینیک خواب آلاسکا با شما در ارتباط است تا در ایمن‌تر کردن جاده‌های ما برای همه آلاسکایی‌ها فعال باشد. اگر می خواهید در مورد ایمنی رانندگان کامیون مبتلا به آپنه خواب بیشتر بدانید، امروز برای ارزیابی با ما تماس بگیرید.

مسابقه بی خوابی

ما مفتخریم که بهترین آزمایشگاه خواب در آلاسکا هستیم!رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر